Disa të plagosur nga sulmet ruse me dronë në perëndim të Ukrainës

INA
INA

25/10/2023

Së paku 16 njerëz janë plagosur në rajonin Kmelnitski në perëndim të Ukrainës të mërkurën, si pasojë e sulmeve ruse me dronë.

Zyrtarët rajonalë ukrainas thanë se lëndimet ndodhën nga copëzat e dronëve rusë të rrëzuar nga mbrojtja ajrore ukrainase.

“Në rrethinën Sepetivka, rrëzimi i caqeve ajrore bëri që copëzat e tyre të binin në territorin e një infrastrukture kritike”, tha nënkryetari i administratës rajonale, Serhiy Tyurin, të mërkurën.

Ai tha se një ndërtesë administrative, ndërtesat e banimit dhe veturat u dëmtua nga një shpërthim.

Gjashtëmbëdhjetë persona nga ndërtesat përreth u lënduan, shtoi ai.

Rusia i kreu sulmet me 11 dronë kamikazë në Ukrainë gjatë natës, thanë Forcat Ajrore të Ukrainës të mërkurën në mëngjes. Të gjithë dronët u rrëzuan, tha ushtria në Kiev.

Falë ndihmës nga Perëndimi, Ukraina ka mundur ta luftojë pushtimin e plotë rus tash e 20 muaj.

Vitin e fundit, Rusia i ka sulmuar rregullisht edhe caqet civile me raketa dhe dronë.

Caqe shpesh janë ndërtesat për furnizimin me rrymë, ngrohje dhe ujë për popullsinë./REL

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

biden trump

Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

izrael tel aviv gaza

Forcat izraelite të Mbrojtjes: Mbi 100 ushtarë izraelitë të vrarë që nga operacioni tokësor

serbet rusi mercenar serb

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

INFO

NA NDIQ