Diskriminim në Spitalin e Bujanocit: Pranohet mjekja serbe nga Vranja, shtatë shqiptarë injorohen

INA
INA

1 Shtator, 2023

Krahas mbishkrimit në shqip e serbisht, Shtëpisë së Shëndetit në Bujanoc, të enjten në mëngjës iu shtua edhe një mbiemër i ri.

Përmes një panoje që e vendosën aktivistët shqiptarë, ajo u bë shtëpi e diskriminimit. Kjo si protestë për vendimin që një serbe nga Vranja të merret në punë si mjeke, në konkursin e këtij spitali derisa shtatë kandidatë shqiptarë u injoruan.

Politikanët e Luginës e shohin këtë rast si synim të Beogradit për ta zbrazur këtë komunë nga shqiptarët. Këta nuk do të hatëroheshin aq shumë, nëse në punë do të pranohej një serb ose rom i Bujanocit.

Aplikantët që pretendojnë se u dalluan etnikisht, po i frikësohen kësaj mendësie. Ajo që ndodhi me konkursin shqetësoi edhe pacientët.

Nevojën për punësim të stafit, nga radhët e komunitetit shqiptar, e theksoi edhe një punonjës shëndetësor.

Me diskriminime të tilla shqiptarët thonë se përballen në krejt institucionet publike gjithandej Lugines së Preshëvës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Dritan Abazovic

Rrëfimi i Abazoviç: Jam nën kallash prej 3 vitesh. Kam krijuar shumë armiq në Mal të Zi

ndotja pollog

“E gjithë Europa po thith ajër toksik”, harta e vendeve më të ndotura, kryesojnë vendet e Ballkanit

vucic-1

E përsëriti në Nju Jork, Vuçiq: Nuk e njohim Kosovën e pavarur

punetor ndertimi

Sa shtetas të Maqedonisë dhe të Kosovës punojnë në Kroaci?

vila keglevich

Shitet vila më e shtrenjt në Ballkan, çmimi 7.5 milionë euro dhe ja ku ndodhet?

Maria GABRIEL

Gabriel: Përveç ndryshimeve kushtetuese, Shkupi duhet ta përmbushë edhe kompromisin e vitit 2022

Robert Dumitru

Rumuni që flet shqip prej 17 vjetësh: Dua të kem pasaportë shqiptare

armina nuraj

Çfarë keni bërë për kombin shqiptar në Sanxhak?

Shaip Kamberi Albin Kurti

Kurti takon Kamberin – iniciativat e shqiptarëve në Luginë po pengohen nga kreu i Parlamentit të Serbisë

INFO

NA NDIQ