“Diskriminimi ka prekur kufijtë e racizmit”, shqiptarët në Serbi thirrje Ministrisë së Brendshme serbe (FOTO)

INA
INA

8 Shtator, 2023

Banorët e Komunës së Bujanocit i kanë bërë thirrje Ministrisë së Brendshme të Serbisë që të respektojnë Kushtetutën për punësimin në organet shtetërore, pasi konsiderojnë se diskriminimi në këtë fushë ka prekur kufijtë e racizmit.

Ata përmes një aksioni simbolik pata stacionit të policisë, kanë kërkuar që të merret parasysh neni 77 i Kushtetutës të Serbisë për punësimin në organet shtetërore, sipas së cilit “duhet të merret parasysh përfaqësimi proporcional i pakicave nacionale”.

Për këtë ka shkruar në Facebook kryetari i Këshillit kombëtar shqiptar në Serbi, Nevzad Lutfiu.

“’Respektojeni kushtetutën’ ishte thirrja që i bëmë sot Ministrisë së Brendshme të Serbisë.

Neni 77 i Kushtetutës së Republikës së Serbisë thotë: “Lidhur me punësimin në organet shtetërore, në ndërmarrjet publike, organet e krahinës, vetëqeverisjes lokale duhet të kihet parasysh përbërja nacionale dhe përfaqësimi proporcional i pakicave nacionale”.

Numri i policëve shqiptarë është tejet i vogël, madje shumë prej tyre janë afër pensionit.

As edhe një polic i pranuar në vitet e fundit nga komuniteti shqiptar.

I bëjmë thirrje Bashkësisë Ndërkombëtare që ta kenë vëmendjen tek gjendja e shqiptarëve në Serbi, sepse diskriminimini ka prekur kufijtë e racizmit”, ka shkruar ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5631

REL: Vërehet lëvizja e një kolone ushtarake në jug të Serbisë (FOTO)

Christopher Hill Kristofer

Ambasada e SHBA-së në Beograd reagon duke shpërndarë njoftimin e Blinkenit

kurti-vucic-borel-lajcak

Standard: Perëndimi po ia mban anën Serbisë, çmimin detyrohen ta paguajnë fqinjët

Goran Petronijevic Petronijeviq

Avokati i Radoiçiqit, dikur mbrojtësi i Karaxhiqit, Cecës e Klanit të Zemunit

vucic radoicic petkovic

Gjermania: Irrituese kur Vuçiq i “deklaron fajtorët viktima”

vucic

Dëshmitë po shumohen, Vuçiqi po ngulet gjithnjë e më thellë, flitet për rolin e Rusisë

Vucic Vulini

Eksperti i sigurisë në Beograd ‘fundos’ Vulinin dhe Vuçiqin: Shërbimi serb ka qenë në dijeni të sulmit në Kosovë!

Canak

Çanak tronditë Serbinë: Grupet kriminale u mbështetën nga qeveria e Serbisë

kroaci-kufi

Dalin detajet: 19 vjeçari nga Kosova është therur për vdekje në kufirin Serbi-Kroaci

INFO

NA NDIQ