Distria Krasniqi, xhudistja numër një në ranglistën botërore

INA
INA

27/12/2023

Kosova po vazhdon të triumfojë në sportin e Xhudos. Kësaj radhe xhudistja Distria Krasniqi është renditur e para në ranglistën botërore të xhudos për vitin 2023. Kështu bëhet e ditur nga Federata Evropiane e Xhudos (EJU),

Gjatë vitit 2023 Kransiqi shënoi një mori rezultatesh.

Mori medaljen e artë në Lojërat Olimpike në Tokio në kategorinë deri në 48 kilogramë.

Më pas, Distria filloi një aventurë të re, duke garuar në kategorinë deri në 52 kilogramë, kategori kjo e cila është bërë e njohur në Kosovë nga Majlinda Kelmendi.

Ishte një start fantastik i vitit për Krasniqin, duke e shtuar edhe një medalje të artë të Grand Slam-it në Paris në koleksionin e saj. Përveç një vendi të vetëm të 5-të në vitin 2023, Krasniqi ka grumbulluar medalje dhe arritje në të gjitha përpjekjet e saj, duke përfshirë një përfundim të veçantë.

Në inaugurimin e Kampionatit Evropian në Kosovës, Krasniqi iu bashkua Nora Gjakovës në kategorinë deri në 57 kilogramë, dhe të dyja e mbyllën garën me medalje të bronztë

https://www.facebook.com/europeanjudo/posts/929956038688536?ref=embed_post

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dybala

Shënoi tre gola ndaj Torinos, Dybala: Te Roma shijoj të tashmen, dua të fitoj trofe!

Ilir-Daja-

Ilir Daja vazhdon kontratën me Ballkanin deri në vitin 2026

xhaka-zvicra

Xhaka: Jam shqiptar, me babë, babgjysh e gjak

Mesi ronaldo

Ronaldo apo Messi? Ja si përgjigjet Deco

zidane-1-600x360

Zidan: Rikthimi në Itali? Pse jo, çdo gjë mund të ndodh

Anceloti

Ancelotti shpjegon arsyen pse nuk e futi në lojë Arda Gulerin në ditëlindjen e tij

belingam real madrid

Reali marshon sigurt drejt titullit, kalohet edhe “pengesa” Sevilja

kristijan asllani

Shans i artë për Asllanin/ E konfirmojnë mediat italiane, mesfushori shqiptar piketohet titullar edhe në 3 duelet e ardhshme

luka modric

Refuzoi ofertën e Real Madrid, mediet kroate zbulojnë të ardhmen e Modric

INFO

NA NDIQ