Dita e dytë e vizitës së Kovaçevskit në Bruksel

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/02/2022

Gjatë ditës së sotme kryeministri Dimitar Kovaçevski do të takohet me kryetarët e Këshillit Evropian dhe të Komisionit Evropian me të cilët do të bisedojë për rrugën në BE të Maqedonisë së Veriut dhe bllokadës bullgare.

Sot në orën 09.30 kryeministri Kovaçevski duhet të takohet me kryetarin e Këshillit Evropian, Sharl Mishel. Takimi u anulua dje për arsye personale të kryetarit të KE. Me Mishelin kryeministri do të bisedojë për integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE dhe bllokadën e Bullgarisë në Këshillin e BE-së.

Bashkimi Evropian shpreson se deri në fund të presidencës franceze me BE-në, më 30 qershor, do të zhbllokohet kontesti mes Shkupit dhe Sofjes dhe me këtë do të mundet përfundimisht të fillojnë negociatat e vonuara për anëtarësimin me Maqedoninë e Veriut edhe Shqipërinë.

Roli i Mishelit si kryetar i Këshillit Evropian dhe bashkëbisedues i drejtpërdrejt i shefave të shteteve dhe qeverive mund të ndihmojë në këtë proces. Misheli gjithashtu është bashkëpartiak dhe i afërt me kryeministrin francez Emanuel Makronin. Me Mishelin priten bisedime edhe për çështjet rajonale.

Pastaj Kovaçevski do të takohet me kryetaren e Komisionit Evropian, Ursula fond der Lajenin, Komisioni Evropian vazhdimisht vendeve të BE-së u rekomandon që sa më shpejt t’i fillojnë negociatat mes BE-së dhe Maqedonisë së Veriut dhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare. Komisioni konsideron se Maqedonia e Veriut vite me radhë i përmbush të gjitha kushtet dhe kërkon nga Sofja dhe Shkupi që sa më shpejt të gjejnë një zgjidhje të pranueshme reciproke që të hiqet bllokada e Bullgarisë.

TË FUNDIT
39 minuta
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
5 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
6 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
6 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
6 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
1 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
1 ditë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
6 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë

LEXO MË SHUMË

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ