Dita e dytë e Vizitës së misionarëve më të lartë të Kishës Ruse në Maqedoninë e Veriut, fakte të tjera!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Shkruan: Naser Pajaziti

Kisha Ortodokse Ruse është një burim i fuqishëm I përkrahjes së agresionit rus në Ukrainë. Kjo kishë pushtimin e ka quajtur “Mrekulli e Zotit” dhe e ka bekuar këtë pushtim të egër me mijëra viktima.

Sipas “Center for European Policy Analysis”, Patriarku Kirill, një mbështetës i zëshëm i luftës u ka thënë 90 milionë ndjekësve të tij se “sakrifica gjatë kryerjes së detyrës suaj ushtarake fshin të gjitha mëkatet”, dhe e ka përshkruar si një “luftë të shenjtë” sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës.

Pra është propaganduar një mesazh i modës së vjetër, thuajse mesjetare: Vdisni për Rusinë, dhe shkoni në Parajsë.

Një hetim zyrtar holandez, gjatë muajve të fundit, Kisha Ortodokse Ruse thuhet se ka marrë një rol edhe më aktiv në sulmin në shkallë të plotë të Rusisë ndaj Ukrainës.

Sipas disa raporteve mediatike, kisha krijoi një grup mercenarësh, Kryqi i Shën Andreas, dhe filloi të rekrutonte në mënyrë aktive njerëz për të dërguar një batalion vullnetarësh në Ukrainë.

Në një intervistë televizive, Vladimir Khilchenko, drejtor koordinues i grupit, deklaroi se “kjo është kompania ushtarake private nën varësinë e Kishës Ortodokse Ruse”.

Më vonë Kisha tha se ajo ishte një “qendër e trajnimit taktik” për disa kompani ushtarake private dhe se nuk drejtohej posaçërisht prej saj. Roli i Kishës Ortodokse Ruse si një nxitëse e padiskutueshëm e ambicieve imperialiste të shtetin rus nuk është i ri.

Po ashtu Kisha Ruse është akuzuar se ishte përfshirë në operacione dezinformuese dhe se priftërinjtë, murgjit dhe murgeshat mund të kenë ndihmuar fushatën ushtarake ruse, raporton “Center for European Policy Analysis”.

Në dhjetorin e vitit të kaluar, inteligjenca ukrainase bastisi kishat ortodokse ruse dhe akuzoi një kryepeshkop për mbështetjen e pushtimit në postimet e tij në mediat sociale.

Kritikët e kishës thonë se Perëndimi duhet të kuptojë se Kisha Ortodokse Ruse është aq subversive sa edhe çdo lloj arme tjetër që përdor sot Kremlini kundër Ukrainës.

Patriarku Kirill dhe disa misionarë të tjerë të kësaj kishe janë vendosur në listën e sanksioneve nga SHBA, Britania e Madhe dhe Kanadaja….

Derisa e kuptoj mosreagimin e institucioneve, pse nuk ka asnjë reagim nga departamentet e ashtuquajtura partiake të sigurisë, por edhe nga sektori joqeveritar

TË FUNDIT
8 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
9 orë
Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut
10 orë
Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët
11 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
11 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

ME TE LEXUARA

16 orë
Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat
15 orë
Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të drejtë
14 orë
Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale
12 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
11 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
11 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
1 ditë
Osmani uron Gashin: Shqiptarët e RMV-së kanë luajtur rol kyç në shtetformim
10 orë
Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët
20 orë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?

LEXO MË SHUMË

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

cezme-uji

Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet

zgjedhjet-maqedoni

Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale

IMG_2534

Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të drejtë

bilall kasami

Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat

INFO

NA NDIQ