Dita e kursimit, qytetarët e RMV-së, 340 miliardë të depozituara në banka

Picture of INA
INA

31/10/2023

Guvernatorja e Bankës Popullore, me rastin e Ditës Botërore të Kursimit – 31 tetorit, ka deklaruar se është e kënaqur se nga pandemia e deri më tani ka pasur rritje të depozitës për 20% nga qytetarët e Maqedonisë të cilët duket se i kanë besuar sistemit të bankave dhe kanë depozita në shtet që ka arritur 340 milion denarë nëpër banka. Ajo tha se rriten edhe depozitat shumëvjeçare të familjeve dhe për momentin janë në nivelin më të lartë ndryshe nga 10 vitet e fundit.

“Qytetarët vazhdojnë të kursejnë më shumë në banka, ku depozitat përbëjnë 62% të totalit të aktiveve të tyre financiare në vitin 2022. Megjithatë, pesha e investimeve në instrumente financiare alternative është gjithashtu në rritje, me rritjen e ofertës dhe zhvillimin e tregjeve financiare. Pandemia ishte shtytëse e akumulimit të “kursimeve të tepërta” te popullata, ku pjesa më e madhe e kursimeve të tepërta u vendosën në depozita, pesha e të cilave në Produkti i Brendshëm Bruto (PBB) u rrit me 3.3 pikë përqindjeje në vitin 2020, që është trefishi i rritjes mesatare të një viti më parë disa vite, por kjo tendencë është stabilizuar vitet e fundit”.

“Nuk ka dyshim se kursimi është një nga “motori” kyç për rritje ekonomike, ndërsa në vendet në zhvillim është një shtytës i rëndësishëm i konvergjencës së të ardhurave. Sa më të larta të jenë kursimet e brendshme, aq më të larta janë mundësitë për investime”, thekson guvernatori dhe vë në dukje se nëse kursimet e brendshme janë më të ulëta se nevojat për investime, do të imponojë nevojën për të marrë hua nga jashtë, gjë që do të shkaktojë një rritje në huamarrjen e jashtme. Prandaj, përpjekjet tona duhet të synojnë nxitjen e kursimeve të brendshme, por edhe kanalizimin e tyre përmes sistemit financiar”, thotë guvernatorja.

“Qytetarët kanë besim të lartë në sektorin bankar, gjë që nuk është befasi, duke qenë se sistemi është i qëndrueshëm, me kapital të lartë dhe likuid në një periudhë të disa krizave të mbivendosura”, tha ajo.

Angelovska-Bezhoska theksoi se Banka Popullore e forcon elasticitetin e sektorit bankar edhe në periudhën e krizës, duke rritur kërkesat për kapital dhe për herë të parë duke futur një shtresë mbrojtëse kundërciklike të kapitalit, si dhe përmes masave të para makroprudenciale për cilësia e kërkesës për kredi.

“Janë miratuar zgjidhje ligjore me rëndësi sistemike, Ligji për Stabilitetin Financiar dhe Ligji për Rezolucionin e Bankave, të cilat forcojnë mekanizmat për mbrojtje, por edhe për zgjidhjen e problemeve serioze me të cilat ballafaqohen bankat, pa prishur stabilitetin financiar. U miratua gjithashtu Plani i parë Afatmesëm për menaxhimin e rreziqeve të ndryshimeve klimatike, i cili do të kontribuojë në menaxhimin e një prej sfidave më të rëndësishme moderne dhe në përmirësimin e potencialit të bankave për të mbështetur kalimin drejt zhvillimit të gjelbër dhe të qëndrueshëm”, tha ajo.

TË FUNDIT
22 minuta
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
31 minuta
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
33 minuta
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
35 minuta
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
46 minuta
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
21 orë
Flet miku i Faton Hajrizit: Ja çka më bën të dyshoj që ai mund të jetë gjallë
1 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
18 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
1 ditë
Vdes një pushues në plazhin e Durrësit

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

INFO

NA NDIQ