Dita e Pavarësisë së Kosovës është festuar edhe në shkollat shqipe në Zvicër

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2022

Shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësorë edukimin e nxënësve me ndjenjën kombëtare.

Shpallja e Pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, ishte kurorëzim i një rrugëtimi të dhimbshëm dhe sakrificë e gjithmbarshme!

Ditëlindja e Kosovës është arritja më e madhe e kombit shqiptar që nga Pavarësia e Shqipërisë.

“Kemi obligim moral ndaj fëmijëve tanë, që ata t’i njoftojmë me kulturën dhe heroizmin e popullit tonë”, tha mësuesja Albana Bejta-Gjocaj, e cila organizoi aktivitete të ndryshme me fëmijë për shënimin e kësaj dite, në shkollën shqipe të Kreuzlingen-it, në kantonin e Thurgau-t.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

Foto Ilustrim

Në Zvicër arrestohet një shtetas (45) i Maqedonisë së Veriut i dyshuar për terrorizëm

azilkerkues-1

Mbi 1,1 milionë kërkesa për azil në Evropë në 2023

kosovar suedi

Dy kosovarë bëhen heronj në Suedi, ia shpëtuan jetën një personi që ra në ujë

shqiptari restorant gjermani

Shqiptari që ka restorant në Gjermani s’ua merr asnjë cent klientëve shqiptarë

INFO

NA NDIQ