Dita e tretë e luftimeve në Izrael, çka dihet deri tani

Picture of INA
INA

09/10/2023

Sot është dita e tretë prej që nisën luftimet në Izrael. The Guardian sjell një përmbledhje se çfarë dihet deri tani:

Numri i të vdekurve të shtunën ka tejkaluar 1,100.Numri i të vdekurve izraelitë është rritur në të paktën 700, duke përfshirë 44 ushtarë, ndërsa kryeministri, Benjamin Netanyahu, tha se Izraeli po fillonte një “luftë të gjatë dhe të vështirë”. Në Gaza, e cila u godit nga sulmet ajrore izraelite, zyrtarët kanë raportuar të paktën 413 të vdekur.

E dërguara speciale e SHBA për antisemitizmin, Deborah Lipstadt, i quajti sulmet e Hamasit si më “vdekjeprurësi kundër hebrenjve që nga Holokausti”.

Lipstadt tha se nuk kishte “asnjë justifikim” për “terrorizmin e urryer, barbar kundër civilëve izraelitë” dhe vrasjet masive.

“Askush nuk ka të drejtë t’i tregojë Izraelit se si të mbrohet dhe të parandalojë dhe pengojë sulmet e ardhshme.”

Misioni i përhershëm vëzhgues i shtetit të Palestinës në OKB tha në një deklaratë: “Këto zhvillime nuk ndodhën në vakum. Ata janë paraprirë nga vrasja këtë vit e qindra palestinezëve… dhe paraprihen nga dekada të sulmeve të pandërprera ushtarake të Izraelit në fshatrat, qytetet, qytetet dhe kampet e refugjatëve palestinezë.

Zhvillimet më të fundit kryesore:

Ushtria izraelite ka raportuar se ka goditur më shumë se 500 objektiva të Hamasit dhe Xhihadit Islamik brenda Rripit të Gazës gjatë natës, duke përfshirë qendrat e komandës dhe rezidencën e zyrtarit të lartë të Hamasit, Ruhi Mashtaa, i cili dyshohet se ka ndihmuar në drejtimin e infiltrimit në Izrael.

Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, nënkoloneli Jonathan Conricus postoi një përditësim mbi përgjigjen e IDF në internet. Ai tha se “pothuajse 48 orë pas luftimeve … situata në Izrael është e tmerrshme” dhe numri i të vdekurve do të rritet.

Deri në 100 pengje izraelite, duke përfshirë gra dhe fëmijë, mund të jenë marrë në Gaza nga Hamasi, duke e komplikuar jashtëzakonisht shumë çdo operacion ushtarak izraelit për lirimin e tyre. Vendndodhja dhe fati i robërve është bërë një nga çështjet më urgjente për planifikuesit ushtarakë.

Shërbimi izraelit i shpëtimit Zaka tha se mjekët e tij kishin hequr rreth 260 trupa nga një festival muzikor që u sulmua nga Hamasi. Videot e postuara në internet treguan pjesëmarrësit e festivalit duke vrapuar furishëm dhe duke u futur në makina pas sulmeve.

Anëtarë të shumtë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së denoncuan Hamasin të dielën, por SHBA-të shprehën keqardhje për mungesën e unanimitet. Në një seancë urgjente, SHBA dhe Izraeli kërkuan dënim të ashpër të islamistëve palestinezë. “Ka një numër të madh vendesh që dënuan sulmet e Hamasit. Ata padyshim nuk janë të gjithë, “u tha gazetarëve diplomati i lartë amerikan Robert Ëood pas seancës me dyer të mbyllura. “Ju ndoshta mund të kuptoni njërën prej tyre pa thënë asgjë,” tha Ëood, në një aludim të qartë për Rusinë.

Një sulm ajror izraelit ka vrarë 19 anëtarë të një familjeje palestineze në një kamp refugjatësh në Gaza, sipas Associated Press.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, i tha kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, të dielën se “ndihma shtesë për Forcat e Mbrojtjes izraelite tani është në rrugën e saj drejt Izraelit me më shumë për të ndjekur gjatë ditëve në vijim”. Pas thirrjes mes dy liderëve, Shtëpia e Bardhë lëshoi ​​një deklaratë, duke thënë: “Presidenti … premtoi mbështetjen e tij të plotë për qeverinë dhe popullin e Izraelit përballë një sulmi të paparë dhe të tmerrshëm nga terroristët e Hamasit”.

Më shumë linja ajrore kanë pezulluar fluturimet në Tel Aviv pas sulmeve të Hamasit ndaj Izraelit gjatë fundjavës. Këto linja ajrore përfshijnë Delta, American Airlines, United dhe Air France.

TË FUNDIT
7 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
3 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
3 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
7 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

LEXO MË SHUMË

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

INFO

NA NDIQ