Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

25/05/2024

Mu atë ditë I mbushte 17 vite….

Djali Jonuzi atë ditë që ra Granada mbushte 17 vite, 10 vetë I renitum I lam qatyne a e le nana evladin? Ikem na çuan UÇK-ja në Likovë I lame… I kan vorros në ora 1 të natës.

Ekishin harru një fëmijë në kamion sepse duke granatu tu u kall shtëpiat.

Në prehrin tim gjëregjatë e morën UÇK-ja I rënditën aty dhe I lane.

Qysh nuk më mungon? Mungon ta kisha pas ngat vetit.

E shoh në ëndërr por e di që s’është.

Ka qenë I mirë, I urtë. Çfarë të bëjmë.

Vi shpesh ithem burrit tim dheze kerrin tshkojmë vi e vizitojë kam dëshirë elvad…

17 vite ika pas atë dit I bajke.

Ne në podrum kem dojshmi mi maru bukt vetëm kur krisi burri im shpejt dul I hoqi thasët prej dritareve të dale aj timi kur I pamë disa atje , disa atje ai gjallë ende kishte qenë edhe Neali kishte qenë gjallë nana e vetë po thotë heke Hanumingje shaminë tia lidhi krahin e heka shamin prej kokës i‘a lidha krahin se I çitke gjakë asaj trut krejt ntok I patën dal.

Ajo e kërkojke babën e vet por babai I vet ishte te shtabi deri sa erdh Brahimi ati I ra të fikët prej në këmbë ajo e kërkonte babai duke thirrur babushi babushi dhe kur erdhi ai asaj I doli shpirti.

Çka mebo duhet me qenë prej zorit krenare, lufta nuk bohet për të mirë , nuk e donë askush po çka të bëjë.

Tash ikam 2 djem e 1 vajzë gjithashtu edhe reja më vdiq shtatzane lypke ndihmë ku ta çojmë pastaj lindi në atë moment.

Fjalet e tij ishin: Nuk shkoj të vdes në Kumanovë erdhen që ta merrnin por nuk shkoi dhe diten e Xhuma vdiq tu thirr salat./ Televizioni News

TË FUNDIT
3 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
4 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë dhe vranësira të vogla
8 orë
Gjykata civile SHKUP vendos: Qani Nesimi është myfti i Tetovës
1 ditë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
1 ditë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
1 ditë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

INFO

NA NDIQ