Djali i themeluesit të Hamasit godet dhe fajëson këtë organizatë (VIDEO)

ina-online
ina-online

30/10/2023

Mosab Hassan Yousef, djali i një themeluesi të Hamasit (Sheikh Hassan Yousef), sulmoi këtë organizatë  të shpallur terroriste dhe mbështetësit e saj  në emisionin “Uncensored” të moderatorit të njohur anglez, Piers Morgan.

I njohur gjithashtu si “Princi i Gjelbër”, Yousef u shfaq pas një morie të ftuarish të tjerë palestinezë që ishin ftuar për të dhënë perspektivat e tyre mbi luftën Izrael-Hamas.

“Masakra e kryer nga Hamasi ndaj izraelitëve, një populli të ngarkuar me trauma nga Holokausti, hapi portat e ferrit mbi popullin palestinez, duke demonstruar gatishmërinë e Hamasit për të sakrifikuar fëmijët dhe civilët palestinezë”, tha Yousef.

“Ky është mesazhi im si ish-anëtar i Hamasit, si biri i njërit prej themeluesve të Hamasit: mjaft! Nëse nuk i ndalojmë tani, lufta e ardhshme do të jetë më vdekjeprurëse”, shtoi Yousef.

Ai ka folur prej kohësh publikisht për përvojat e tij duke u rritur në qytetin Ramallah të Bregut Perëndimor si djali i Hassan Yousef, një bashkëthemelues i Hamasit; duke u burgosur dhe duke u bërë një informator dhe më vonë avokues i Izraelit.

Autobiografia e tij e vitit 2010, “Biri i Hamasit”, dhe adaptimi i mëvonshëm i filmit, “Princi i Gjelbër”, (e gjelbërta është ngjyra e Hamasit) detajon këto përvoja.

Ai ka folur gjithashtu për mediet në disa raste, duke përfshirë fjalimin e tij në Konferencën Vjetore të Jerusalem Post 2019, dhe për OJQ-të si fjalimi i tij i vitit 2017 në një debat të Këshillit të të Drejtave të Njeriut të Kombeve të Bashkuara për UN Watch.
Morgan hapi bisedën duke e pyetur Yousef se cilat ishin qëllimet e Hamasit kur u krijua dhe në fillet e saj.

“Hamasi do vetëm shkatërrimin e Izraelit”

“Që nga themelimi i saj, Hamasi ka [kishte] një qëllim në mendje, që është asgjësimi i Shtetit të Izraelit,” tha Yousef. Ai vazhdoi duke thënë: “Nuk është sekret që Hamasi dëshiron të shkatërrojë Shtetin e Izraelit. Ata nuk mund ta pranojnë Izraelin apo të pranojnë të drejtën e Izraelit për të ekzistuar.”

Lidhur me masakrën e Hamasit në jug të Izraelit më 7 tetor, Yousef tha se ndërsa ishte zënë në habi nga shkalla e sulmit, ai nuk ishte i befasuar nga brutaliteti i Hamasit.

Në përgjigje të një pyetjeje të mëvonshme në lidhje me atë pjesë të palestinezëve të Gazës që simpatizonin ose mbështesnin Hamasin, aktivisti palestinez pohoi se kur Hamasi të përmbytet përfundimisht, jo vetëm që Gazanët do të festonin, por ata do ta falënderonin Izraelin për këtë.

Morgan më vonë pyeti për përgjigjen e Yousef ndaj aktivistëve pro-palestinezë që fajësojnë Izraelin për konfliktin.

“Që nga fëmijëria ime, kam dëgjuar histori nga [ata që janë] pro-palestinezët dhe nga ata që përdorin të ashtuquajturën “kauza palestineze”. Ata kujdesen më së paku për fëmijët palestinezë dhe të ardhmen e tyre. Unë jam përfaqësuesi legjitim i fëmijëve palestinezë. Fëmija brenda meje flet!”

Në një referencë të qartë ndaj të ftuarve mbështetës të Hamasit, të cilët u shfaqën në programet e mëparshme të emisionit të Piers Morgan, të tillë si predikuesi islamik i YouTube, Mohammad Hijab dhe reperi britanik Loëkey, Yousef shtoi, “Unë nuk dua që dikush të vijë nga Londra ose dikush nga ana tjetër e botës për të më thënë se cila është beteja apo vuajtja e fëmijëve palestinezë.

“Mjaft gjakderdhje dhe mjaft përfshirje nga njerëz që nuk u intereson se çfarë po ndodh. Ata janë vetëm luftëtarë në tastierë. Ata thjesht po sulmojnë kryeqytetet botërore duke thënë: “Liro Palestinën!” Palestina e lirë!’ Ata nuk e dinë se çfarë dreqin është Palestina! Unë jam Palestina! Dhe ajo që them është ‘mjaft, Hamas!’”, tha ai.

Morgan më pas pyeti nëse izraelitët po merrnin rrugën më të mirë të veprimit ose nëse sulmet ajrore dhe pushtimi i ardhshëm tokësor rrezikonin të radikalizonin më shumë të rinj palestinezë.

“Dëgjo,” tha Yousef. “Ne do ta largojmë Hamasin nga pushteti. Mbaji mend fjalët e mia. Hamasi nuk solli vetëm zemërimin e Izraelit mbi Gazën. Hamasi solli zemërimin e Zotit. Ne do t’i heqim nga pushteti dhe do t’i ndjekim liderët e tyre dhe do t’i nxjerrim para drejtësisë. Dhe bota do të jetë dëshmitare e ndëshkimit të tyre dhe kushdo që mban anën e tyre sot, në këtë gjendje konfuzioni, duke menduar se kjo është një shaka, unë u them atyre njerëzve se do të pendoheni që keni marrë anën e Hamasit. Do të pendoheni që keni marrë anën e atyre kriminelëve që po vrasin popullin palestinez.”

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

INFO

NA NDIQ