Dje e mora vesh se Maqedonia s’ka pretendime territoriale ndaj Bullgarisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2022

Ish-kryeministri bullgar dhe lider i partisë më të madhe opozitare në Bullgari, Boyko Borissov, ka folur rreth kontestit me Maqedoninë e Veriut.

Ai tha se të rëndësishme janë çështjet historike, puna e librave dhe përmendoreve. Borissov theksoi se Bullgaria ka bërë përpjekje që në kohën e presidentit Zhelju Zhelev, deri në nënshkrimin e Marrëveshjes për Fqinjësi të Mirë në mes Shkupit dhe Sofjes.

Borissov deklaroi se dje e ka marrë vesh “se Maqedonia e Veriut nuk do të ketë pretendime territoriale ndaj Bullgarisë”.

“Për kaq shumë vite para meje asnjë politikan maqedonas nuk e ka lejuar veten të thotë një gjë të tillë – se ata po heqin dorë dhe nuk do të kenë pretendime territoriale ndaj Bullgarisë”, tha ish-kryeministri, duke kujtuar se Bullgaria ishte e para që mbështeti Republikën e Maqedonisë së Veriut të anëtarësohet në NATO, pavarësinë e saj dhe dëshiron që ajo të anëtarësohet në BE.

Ndryshe, dje kryeministri aktual bullgar Kirill Petkov, qëndroi për vizitë zyrtare në RMV, ndërsa realizoi takim me kryeministrin e ri Dimitar Kovaçevski. Pas takimit, Petkov tha se përveç historisë, e rëndësishme është edhe bashkëpunimi ekonomik në mes dy vendeve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic okb

VIDEO/Reagimi i Vuçiqit kur Osmani flet për Fahrije Hotin, Vasfije Krasniqin, Elhame Muçollin e Shyhrete Tahirin

auto_Levizja-Besa-780x4391565093561

SPB Tetovë i përgjigjet Lëvizjes Besa për akuzat

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

lindita ahmeti

ITSHKSH përkujtoi studiuesen Lindita Ahmeti

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

vucic un

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

Caroline Ziadeh

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

INFO

NA NDIQ