Djegia e fytit: 5 mënyra të thjeshta për të trajtuar simptomat në shtëpi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23 Mars, 2023

Ndjesia e djegies në pjesën e pasme të fytit mund të shkaktohet nga disa faktorë.

Disa shkaqe të njohura janë urthi, refluksi i acidit, ngrënia e ushqimeve pikante ose mund të shkaktohet edhe nga ndotja. Kjo simptomë nuk nënkupton ndonjë sëmundje serioze, por është një simptomë shumë e pakëndshme dhe e dhimbshme. Disa njerëz mund të përjetojnë simptoma më të rënda se të tjerët dhe disa madje mund të kenë vështirësi në të ngrënë ose të folur. Megjithatë, këto simptoma mund të trajtohen lehtësisht në shtëpi.

5 mjete juridike shtëpiake për të trajtuar ndjesinë e djegies në fyt

Gargarë me ujë të ngrohte

Gargara me ujë të ngrohtë mund të ndihmojë në shmangien ose shërimin e çdo problemi të fytit. Shtimi i kripës vetëm sa do ta bëjë atë më efektiv. Kripa bën që indet e fytit të lëshojnë lëngje. Ky lëng ndihmon në largimin e virusit dhe lejon mukozën të kullojë vetë. Gargara me ujë të nxehtë mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e prodhimit të acidit dhe lehtësimin e shqetësimit gastrointestinal. Përveç kësaj, pini sa më shumë ujë gjatë gjithë ditës për të mbajtur veten të hidratuar dhe për të shmangur acarimin në fyt.

Mjaltë me ujë të ngrohtë ose çaj

Njerëzit që përjetojnë ndjesi djegieje në pjesën e pasme të fytit rekomandohet nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) të konsumojnë mjaltë. Mjalti është i njohur për vetitë e tij antibakteriale dhe anti-inflamatore. Këto veti mund të vrasin virusin dhe bakteret që mund të shkaktojnë ndjesinë e djegies në fyt. Mund të konsumoni mjaltë pa e përzier me ndonjë pije tjetër, por do të jetë më efektiv nëse pihet me ujë të ngrohtë ose çaj bimor.

Qumësht i ftohtë

Kjo mund të tingëllojë e pazakontë për disa njerëz, por qumështi i ftohtë gjithashtu ndihmon në reduktimin e simptomave të urthit. Ajo jep një efekt ftohës që mund të lehtësojë dhimbjen dhe parehatinë. Qumështi i ftohtë është gjithashtu i pasur me elektrolite dhe kalcium që ndihmon në luftimin e problemeve të tretjes dhe dehidrimit. Mund të shërojë gjithashtu ënjtjen dhe dhimbjen e fytit.

Nenexhik

Menteja është e njohur për vetitë e saj antimikrobike, antivirale dhe anti-inflamatore. Mund të kurojë ose lehtësojë çdo lloj infeksioni të shkaktuar nga bakteret, kërpudhat ose viruset. Nenexhiku është gjithashtu efektiv në reduktimin e prodhimit të acidit në stomak dhe simptomat e urthit.

Dietë me ushqim të butë

Një dietë me ushqime të buta është një zgjedhje e mirë për të ndihmuar në lehtësimin e djegies dhe ndjesive të pakëndshme në fyt. Ushqimet që mund të lehtësojnë këtë simptomë janë të bardhat e vezëve, kosi, xhenxhefili dhe tërshëra. Pjatat e buta si smoothie me perime, supa me lëng mishi dhe pije që nuk përmbajnë kafeinë do të ndihmojnë gjithashtu në lehtësimin e simptomave. Sidoqoftë, mbani në mend që të mos e teproni me asnjë vakt ose pije.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

nevzad lutfiu

Kryetari i Këshillit Kombëtar në Luginë reagon pas arrestimit të Ismailit: Serbia s’dëshiron paqe

Luizi dhe Kiara

Luizi ja kushtoi këngën e re. Reagon Kiara

luizi koncert

Luiz Ejlli niset për Amerikë, a jeni gati (VIDEO)

Taravari_Kasami-780x470

Taravari e Kasami përplasen për anëtarët dhe simpatizantë politikë

barnatore

Mungesë ilaçesh në farmacitë e vendit!

vjosa osmani

Osmani tregon prapaskenat: E takova 10 minuta Vuçiqin, zakonisht ankohet e bërtet

erdogan

Profili i Erdoganit/ Nga shitës limonadash, tek njeriu më i fuqishëm në Turqi

universiteti punetorëve ish-kino presheve

Të adaptohet apo restaurohet objekti i Universitetit të punëtorëve në Preshevë

shkupi

Anketa: Qytetarët më shumë besojnë në bashkësitë fetare dhe ushtri, më pak në institucione

INFO

NA NDIQ