Djokoviç bën homazhe për terroristët serbë të vrarë në Kosovë! Mediat kroate kritikojnë qëndrimin e tenistit serb…

Picture of INA
INA

29/09/2023

Serbia i portretizon terroristët e saj të vrarë në territorin e një shteti tjetër, si dëshmorë të pafajshëm, shkruan Index.hr.

Kosova dhe Serbia janë tronditur të dielën nga konflikti mes terroristëve serbë dhe forcave të sigurisë së Kosovës në fshatin Banjskë të komunës së Zveçanit. Në të u vra një pjesëtar i Policisë së Kosovës me nacionalitet shqiptar dhe tre sulmues serbë.

Janë arrestuar disa terroristë serbë, ndërsa pas gjetjes së tyre, policia e Kosovës gjeti dhe tregoi një arsenal të pasur me armë moderne dhe të rënda, me të cilat kishin ardhur në Kosovë.

Një polic i Kosovës u vra në një pritë, pasi serbët lokalë bllokuan rrugët me kamionë. Përleshjet vazhduan të dielën, kur pati të shtëna rreth manastirit ortodoks të Banjskës. Dhjetë persona të tjerë u arrestuan dhe u gjet një sasi e madhe armësh.

Serbët i portretizojnë terroristët që janë të armatosur dhe vrasin si martirë

Siç tha ministri i Policisë së Kosovës, Xhelal Sveçla, armët e konfiskuara kapin vlerën e pesë milionë eurove. “Këto janë armë të ushtrisë serbe, janë prodhuar në vitin 2021. Ka që janë prodhuar edhe në vitin 2022. Nuk janë mbetje të luftërave të viteve ‘90”,- tha ai.

“Kjo është logjistika e një ushtrie të vërtetë. Ne zbuluam një automjet tjetër të blinduar. Ka kamionë dhe buldozerë që transportojnë municione. Ka më shumë mortaja, mina antitank dhe kundër personelit,”- tha Sveçla. Ai bëri të ditur se në mesin e serbëve të vrarë ishte edhe ish-truproja e Aleksandar Vulin, kreut aktual të Agjencisë Serbe për Siguri dhe Informacion.

Serbia, nuk e njeh realitetin se Kosova është shtet i pavarur, i pavarur dhe i njohur ndërkombëtarisht, por e konsideron si pjesë të saj, iu përgjigj kësaj duke shpallur ditë zie dhe duke i portretizuar terroristët e saj të vrarë në territorin e një shteti tjetër si dëshmorë të pafajshëm.

Këtyre iu është bashkuar edhe Novak Djokovic. Ndoshta tenisti më i mirë e të gjitha kohërave ka postuar në Instagram një foto nga tempulli i Shën Savës në Beograd me një emoticon lutjeje. Aty serbët përkulen para bashkatdhetarëve që u vranë, sepse pushtuan territorin e një vendi tjetër dhe i zunë pritë një polici. Por nga sasia e armatimit, duket se ata kishin plane edhe për aksione më të gjera ushtarake.

TË FUNDIT
1 min
Granit Xhaka, lojtari më i mirë i ndeshjes Gjermani – Zvicër nga UEFA
2 minuta
Plani i Spalletit:​Italiani më i mirë kundër Shqipërisë mbetet në stol ndaj Kroacisë
17 minuta
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut, Mickoski paralajmëron start të furishëm
18 minuta
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
18 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

ME TE LEXUARA

1 ditë
Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin
9 orë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
2 ditë
Zjarri në afërsi të Kërçovës ende aktiv
1 ditë
10 milionë euro, klubet e Serie A bëjnë gati “çekun” për Mario Mitajn
24 minuta
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
1 ditë
Në Qeverinë e re do të jenë 20 burra dhe 3 gra, mosha mesatare është 47 vjeç
15 orë
FC Aarau përforcohet me djaloshin shqiptar me prejardhje nga Maqedonia
1 ditë
Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit
8 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

xhaka zvicer

Granit Xhaka, lojtari më i mirë i ndeshjes Gjermani – Zvicër nga UEFA

spaleti

Plani i Spalletit:​Italiani më i mirë kundër Shqipërisë mbetet në stol ndaj Kroacisë

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut, Mickoski paralajmëron start të furishëm

vlen ministrat deputetet

Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

xhaka gjermani

Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara

Skoci Hungari

Rezultat që nuk i konvenon Shqipërisë, Hungaria e mposht në fund Skocinë

zvicra

Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

INFO

NA NDIQ