“Djokovic”, “Gruevski” dhe “Kastriot Rexhepi” – pjesë e karnavaleve të Vevçanit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13 Janar, 2022

Të gjitha ngjarjet kryesore shoqërore në Maqedoni dhe botë, sot ishin pjesë e karnavaleve të Vevçanit.

Novak Djokoviq, deputeti Kastriot Rexhepi, Nikolla Gruevski, Stojançe Angelov, IS IS, zjarrfikës, të gjithë shëtitën nëpër rrugët e Vevçanit në fillimin e karnavalit të sivjetmë tradicional.

Pjesëmarrësit gjithashtu kishin mundësi të vaksinohen me vaksina të supozuara. Por, kishte edhe maska ​​tradicionale.

Të pranishëm këtë vit ishin mysafirë vendas dhe ambasadorë. Karnavali në Vevçan mbahet çdo vit, në prag të Vitit të Ri Ortodoks, i cili kremtohet sonte. Supozohet se është i vjetër sa vetë fshati gjegjësisht më shumë se 1400 vjet. Përfundon nesër me djegien tradicionale të maskave në mes të Vevçanit.

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa osmani

Vjosa Osmani për Reuters flet për raportet e Kurtit me SHBA, godet Vuçiqin (VIDEO)

Escobar Lajcak

Escobar zbulon kërkesat për Kosovën e Serbinë

dua-1

Dua Lipa flet për fëmijërinë: Isha krenare, por doja të kisha një emër anglez

mesi messi mls inter miami

Zyrtare/Ky është klubi i ri i Messit

vjosa osmani ismail kadare

Kadare: Ky është triumfi shekullor i kombit tonë

Arben Taravari

Taravari paralajmëron dorëheqje të tij ose Azir Aliut nëse vërtetohet “punësimi i dhëndrit”

kurti svecla veri

Kurti në Mitrovicë, viziton policët: Oficerët tanë të çeliktë, u njoftova me operacionet e tyre

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Mickoski mund të luajë me të ardhmen e tij, por jo me të ardhmen e Maqedonisë

DCIM100MEDIADJI_0484.JPG

Ndryshimet eventuale në Qeveri, ky është qëndrimi i ASH-së

INFO

NA NDIQ