“Do kemi shumicë absolute”- Vuçiç shuan ‘ëndrrat’ e Daçiç për t’u bërë kryeministër

ina-online
ina-online

07/12/2023

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, deklaroi se nuk po e mendon për kryeministër të ri kryetarin e Partisë Socialiste të Serbisë (SPS), Ivica Daçiç, dhe shtoi se lista zgjedhore e Partisë Progresive Serbe, lideri i së cilës ai është, do të ketë një shumicë absolute.

Vuçiç i bëri deklarimet duke iu përgjigjur pyetjeve se lista e socialistëve quhet “Daçiç kryeministër” dhe se a mund të jetë ai kryeministri i ri serb.

Ai deklaroi se Daçiç dëshiron të bashkpunoj me SNS, por “të gjithë njerëzit e tjerë mendojnë ndryshe”.

Vuçiç ka nënvizuar se nëse ai do të humbasë zgjedhjet nuk do te bashkpunojë me partitë fituese por do të çojë në vendin ne zgjedhjet presidenciale.

“Nuk më intereson kjo. Nëse fitojnë, do t’i përgëzoj në të njëjtën mbrëmje. Dhe do të them menjëherë se jam gati të flas për të parë nëse do të shkojmë në zgjedhjet presidenciale në maj apo në shtator 2024, sepse e di që nuk do të arrij dot rezultate serioze në këtë mënyrë. Dhe ky është fundi i tregimit”, shtoi Vuçiç.

Presidenti serb është shprehur i bindur se partia e tij do të mund të marrë një fitore të madhe duke mundësuar qeverisjen si forcë e vetme.

“Ne nuk do të kemi nevojë as për minoritetet… Ne vetë do të kemi një shumicë absolute, nëse nuk ndodh diçka në nëntë ditët e fundit. Në zgjedhjet e fundit parlamentare kemi marrë 42 për qind dhe tani do të marrim dukshëm më shumë”, tha Vuçiç.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

tabela-open-balkan-ballkani-hapur

Tregu i vetëm i punës në Maqedoni të Veriut, Shqipëri dhe Serbi

bota ruse harta

Ushtarët rus në Ukrainë bëjnë fotografi me një hartë që tregon edhe Ballkanin

shaip kamberi vucic

Kamberi publikon listën e kërkesave që ia dorëzoi Vuçiqit

vucic dodik

“Bota serbe” përmes Parlamentit të Malit të Zi

Nikola-Sanduloviq

Sanduloviq, Lajçakut: Ke heshtur për tentimvrasjen ndaj meje nga Vuçiqi yt i dashur

greqi-1-800x445-600x360

Greqia merr drejtimin e misionit detar të BE-së në Detin e Kuq

shaip kamberi vucic

Shaip Kamberi takohet me Vuçiqin, zbardhen detaje nga diskutimet – ja çfarë kërkoi deputeti shqiptar

IMG_9304

Krstinovska: Propaganda kineze në Ballkan, Serbia mbështetet te Kina për ta bllokuar Kosovën

INFO

NA NDIQ