TVSH prej 18% do të rikthehet në fatura, do shtrenjtohet rryma

INA
INA

26 Maj, 2023

Tatimi mbi vlerën e shtuar (TVSH) për energjinë elektrike do të rritet gradualisht. Zëvendëskryeministri për çështje ekonomike theksoi në TV Telma se deri në fund të qershorit do të merret vendimi nga ana e Qeverisë..

“Norma e TVSH-së prej 10% për energjinë elektrike gradualisht do të kthehet në 18%. Analizat janë drejt përfundimit”, theksoi Bytyqi.

Ai ka shpjeguar se ESM i bën propozim EVN Home dhe më pas Komisioni Rregullativ do të marrë vendim, i cili pritet të bëhet i ditur në fund të qershorit.

“Kemi një muaj e gjysmë përpara dhe nuk varemi vetëm nga prodhuesit vendas të energjisë elektrike. Ashtu siç ishte një vit e gjysmë i fundit, kështu do të vazhdojë dhe vendimet do të jenë në favor të qytetarëve”, tha Bytyqi.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kasami

Kasami: ASH degjeneroi, po përgatitë anëtarësinë për koaliconin me BDI-në

alternativa

AlternAtivA: Shqiptimi i dënimeve për djegien në spitalin modular në Tetovë është djegie e dytë

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Mediat partnerë në ndërtimin e një shoqërie evropiane, të lirë dhe demokratike

Xhem baruti

Baruti komenton fjalimin e Ahmetit: I’a mbylle derën djemve që u rritën në BDI…

kasami

Kasami: Kërkesa jonë e qartë, termi 20% të zëvendësohet me gjuhën shqipe

grubi

Grubi: BDI 21 vite zë i popullit, në dekadën e tretë realizojmë ëndrrën tonë për integrimin në BE

IMG_2069

Ministri Azir Aliu emëroi dhëndrrin shef të kabinetit (VIDEO)

saranda imeri

“Grupi i Zjarrit” a do të formon parti të re, përgjigjet Saranda Imeri (VIDEO)

radmila sheqerinska

Sheqerinska: Duhet të kuptojmë edhe ata që i thonë jo ndryshimeve kushtetuese

INFO

NA NDIQ