Do të bashkohen dy Agjencitë e Sigurisë

Picture of INA
INA

01/07/2024

Kryeministri Hristijan Mickoski konfirmoi planin e qeverisë për bashkimin e shërbimeve të sigurisë. Ky plan, që daton që nga reformat e shërbimeve sekrete që erdhi pas Marrëveshjes së Përzhinës, sipas Mickoskit, do të zbatohet brenda disa muajsh.

“Edhe kjo është pjesë e programit të qeverisë së re, që Agjencia e zbulimit dhe Agjencia për Siguri Kombëtare të bashkohen në një Agjenci dhe ky do të jetë një proces që do të zgjasë disa muaj. Pres që me sukses të përfundojë në Kuvend. Ky lloj i bashkimit të shërbimeve kanë bërë shumë shtete që janë anëtare të NATO-s. Mes tyre, edhe fqinjët Sllovenia në fund të viteve 90 dhe më pas Kroacia në fillim të këtij shekulli. Kështu që ky është detyrim i qeverisë dhe do ta bëjmë në muajt që vijnë”, tha Hristijan Mickoski, kryeministër.

Bashkimin e agjencive sekrete, Agjencisë për Siguri Kombëtare e cila për momentin është në kompetenca të Qeverisë dhe Agjencisë së Zbulimit e cila është në kompetenca të Presidentit, e kishte premtuar edhe qeveria e kaluar. Megjithatë, sipas tyre, duhej të kalonte kohë për krijimin e kushteve që këto institucione të bashkëvepronin dhe të shkrihen në një të vetme. Ky premtim, nuk u realizua. Kërkesa për unifikimin e tyre vjen edhe si pasojë e një efikasiteti më të madh të shërbimeve sekrete pas anëtarësimit të vendit në NATO.

Pas bashkimit të këtyre institucioneve, Mickoski nuk dha më shumë informacione se kush dhe si do të udhëheqë me to. Megjithatë, nga VLEN ditë më parë thanë se pas bashkimit, pozita e zv/drejtorit do t’u takojë atyre që të emërojnë kuadër.

E deri sa dy agjencitë e shërbimeve sekrete të bashkohen, Presidentja Gordana Siljanovska Davkova ka emëruar tashmë drejtore dhe zv/drejtore të re në Agjencinë e Zbulimit edhe atë Gabriella Jakovleva drejtore dhe Ivana Stojanovska, zv/drejtore.

Publikisht pati dhe reagime që nuk janë respektuar kushtet ligjore gjatë emërimit në rastin e zv/drejtores. Reagimet ishin edhe në drejtim të mospërfaqësimit etnik të shqiptarëve. Por, nga Presidenca thonë zv/drejtorja e re i plotëson kushtet prej të paktën 10 vjet përvojë punë në fushën e sigurisë, nga të cilat të paktën pesë vjet në pozitë drejtuese në Agjencinë e zbulimit, kurse gjatë emërimit, janë udhëhequr vetëm nga interesat nacionale./ Alsat.mk

TË FUNDIT
1 orë
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
2 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
4 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
4 orë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
5 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

ME TE LEXUARA

2 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
1 ditë
EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup
18 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
1 orë
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
1 ditë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
18 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
24 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

INFO

NA NDIQ