Do të habiteni me këto fakte për serbët në Kosovë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/02/2023

Ridvan Ismaili

Populli serb në Kosovë është vetëm 5% e popullsisë së përgjithshme. Nga gjithsej 38 komuna që ka Kosova, kjo bashkësi etnike udhëheq me 10 prej tyre (apo administron 27% të komunave).

Sikur të kishin qenë 10% e popullsisë së përgjitshme, i bie që gjysma e komunave të Kosovës të administrohej prej tyre.

Pra, është një pakicë e përkëdhelur e bashkësisë ndërkombëtare dhe nje SUI GENERIS në rajon.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

INFO

NA NDIQ