Do të shtyhet votimi për ndryshimet kushtetuese?

ina-online
ina-online

27/07/2023

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, pret që debati mbi nevojën e hapjes së debatit për Kushtetutën të fillojë në seancën plenare më 18 gusht. Kjo seancë mund të zgjasë dhjetë ditë, por Xhaferi ka hapur mundësinë që votimi të shtyhet. Kjo do të thotë se seanca duhet të ndërritet, dhe të vazhdojë kur të krijohet një shumicë prej dy të tretash.

“Formalisht, Kuvendi do të fillojë punën më 18 gusht dhe akti i votimit nëse do të jetë pas përfundimit të debatit, apo do të shtyhet, varet nga gjendja specifike e ditëve në vijim”, u shpreh Talat Xhaferi – Kryetar i Kuvendit.

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, e përshkroi një opsion të tillë si “blerje kohe”. Sipas tij, qeveria do të shfrytëzojë mundësinë për të shtyrë votimin për ndryshimet kushtetuese, sepse, siç thotë ai, nëse votimi dështon, rezultat logjik do të ishte shpallja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Mickoski përsëri bëri thirrje që projekt- amendamentet të hidhen në votim menjëherë./Alsat

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

billkasami

Kasami: Ta bëjmë edhe Maqedoninë shtet shqiptar

spital-804x380-696x329

Manoleva: Sistemi shëndetësor do të funksionojë pa pengesa gjatë kohës së Samitit të OSBE-së

joveski-1-696x464

Fillon procedura për zgjedhjen e prokurorit të ri publik në Maqedoni

joveski-1-696x464

Fillon procedura për zgjedhjen e prokurorit të ri publik në Maqedoni

IMG_6887

Aksident i rëndë në Kroaci, lëndohen katër shqiptarë

IMG_6886

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, ndërroi jetë vajza e ish-ministrit shqiptar

Spitali_tetove-780x470-2

Ndalohet një punonjëse në Spitalin e Tetovës, ka inçizuar pacientë në mënyrë të paautorizuar

fatmir-besimi2

Besimi: Përmbushja e marrëveshjes për kryeministër shqiptar është investim në një të ardhme të përbashkët

Fatmir Besimi

A do të bëhet edhe kryeministër, ja çka thotë Besimi?

INFO

NA NDIQ