Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Picture of INA
INA

04/10/2023

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat zgjidhet çështja e personave pashtetësi në Maqedoni.

Risitë e parapara me Ligjin për regjistrimin vendbanimit të qytetarëve dhe Ligjin për letërnjoftimin janë të një rëndësie të veçantë për qytetarët që preken nga këto probleme dhe për të cilat Komisioni i Sistemit Politik organizoi një seancë mbikëqyrëse në shkurt të këtij viti, kur u arritën konkluzione me të cilat Kuvendi ka rol mbikëqyrës për zbatimin e Ligjit për Regjistrin Civil.

Me këtë është dashur të intervenohet në disa dispozita të ligjeve për regjistrimin e vendbanimit dhe vendbanimit të qytetarëve dhe në letërnjoftim për të përmbyllur procesin e zgjidhjes së problemit të pashtetësisë, në mënyrë që pashtetësia në Maqedoni të t’i jepet fund dhe të zgjidhen të drejtat elementare të njeriut të rreth 700 personave, aq sa u zbuluan në vendin tonë.

Në këtë mënyrë, këta persona të paregjistruar – të ashtuquajturit “fantom” tani do të mund të ushtrojnë të drejtat e tyre themelore të njeriut, duke e bërë Maqedoninë të parën në Evropë dhe në botë që ka vendosur për statusin e pashtetësisë.

Ndërhyrjet e miratuara në ligjet e përmendura janë garanci se situata me personat pa shtetësi nuk do të përsëritet në vend, sepse sistematikisht është vendosur që çdo fëmijë i lindur në territorin e Maqedonisë të regjistrohet në përputhje me nenin 4a të Ligjit. për Gjendjen Civile.

TË FUNDIT
3 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
4 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
6 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
6 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
6 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Derisa Kuvendi po debaton për Qeverinë e re, kryeministri Xhaferi nën hije duke u freskuar (FOTO)
1 ditë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
2 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
7 orë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
1 ditë
Petrovska: Hipokrizi që një kandidat për ministër është ndjekës i regjimit të Putinit
14 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi

LEXO MË SHUMË

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

sadulla duraki duraku

Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

Adnan Azizi

Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

wesley clarck vesli klark

Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

Tifozet kuq e zi kombetarja

UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

INFO

NA NDIQ