Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Picture of INA
INA

04/10/2023

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat zgjidhet çështja e personave pashtetësi në Maqedoni.

Risitë e parapara me Ligjin për regjistrimin vendbanimit të qytetarëve dhe Ligjin për letërnjoftimin janë të një rëndësie të veçantë për qytetarët që preken nga këto probleme dhe për të cilat Komisioni i Sistemit Politik organizoi një seancë mbikëqyrëse në shkurt të këtij viti, kur u arritën konkluzione me të cilat Kuvendi ka rol mbikëqyrës për zbatimin e Ligjit për Regjistrin Civil.

Me këtë është dashur të intervenohet në disa dispozita të ligjeve për regjistrimin e vendbanimit dhe vendbanimit të qytetarëve dhe në letërnjoftim për të përmbyllur procesin e zgjidhjes së problemit të pashtetësisë, në mënyrë që pashtetësia në Maqedoni të t’i jepet fund dhe të zgjidhen të drejtat elementare të njeriut të rreth 700 personave, aq sa u zbuluan në vendin tonë.

Në këtë mënyrë, këta persona të paregjistruar – të ashtuquajturit “fantom” tani do të mund të ushtrojnë të drejtat e tyre themelore të njeriut, duke e bërë Maqedoninë të parën në Evropë dhe në botë që ka vendosur për statusin e pashtetësisë.

Ndërhyrjet e miratuara në ligjet e përmendura janë garanci se situata me personat pa shtetësi nuk do të përsëritet në vend, sepse sistematikisht është vendosur që çdo fëmijë i lindur në territorin e Maqedonisë të regjistrohet në përputhje me nenin 4a të Ligjit. për Gjendjen Civile.

TË FUNDIT
2 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
4 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
4 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
7 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

ME TE LEXUARA

1 ditë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
7 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
20 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
5 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
19 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
4 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
19 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
4 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi

LEXO MË SHUMË

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

FB_IMG_1719231583046

Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët…

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

INFO

NA NDIQ