Dodik i ofron Serbisë mbështetje në luftën për Kosovën

Picture of INA
INA

02/07/2023

Presidenti i Republika Srpska, Milorad Dodik, gjatë një fjalimi të tij tha se “RS është e gatshme të luftojë me Serbinë për integritetin territorial të Serbisë në Kosovë, por pret mbështetje në këmbim”.

“Ne duhet të luftojmë së bashku dhe të sigurojmë integritetin territorial të Serbisë. Dhe ne jemi të gatshëm të sakrifikojmë integritetin tonë territorial dhe ta mbajmë atë në kuadrin e Bosnjë-Hercegovinës derisa të na garantohen të drejtat e Dejtonit.

Dhe kur kjo të mos jetë më, atëherë do të duhet të udhëheqim një politikë bashkimi. Jam i bindur se RS një ditë do të jetë një vend i pavarur. Asnjëherë nuk varet nga të huajt, por nga ne”, tha Dodik.

Kjo është një tjetër provë se kush po tenton ta trazojë rajonin – ideja e “botës serbe”, me një famëkeq si Milorad Dodik.

TË FUNDIT
8 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
2 ditë
Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave
3 ditë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 ditë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
8 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

LEXO MË SHUMË

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

paraburgim-1

Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

hristijan mickoski

Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore

Borell

Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë

aksident serbi

Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

INFO

NA NDIQ