Dodik kërcënon Bosnjë Hercegovinën: Do ju djeg flamurin, mos e sillni këtu

ina-online
ina-online

13/01/2024

Presidenti i Republika Srpska, Milorad Dodik ka komentuar sot 9 janarin, e cila sipas tij është një ditë mitike për Republikën Srpska.

“Tani i shqetëson befas dhe ata dolën me një histori që përkonte me një festë fetare. Është më mirë të mos e sjellin flamurin e Bosnjë-Hercegovinës në Republikën Srpska se kështu nuk kemi çfarë të djegim”, tha Dodik.

“Për ne është e papranueshme që dikush të imponojë diçka. Christian Schmidt është i patronizuar nga ambasadori amerikan por kjo nuk do të thotë asgjë. Një ditë çdo gjë do të jetë antikushtetuese dhe e paligjshme”, tha Dodik.

Reagimi vjen pas deklaratës së ministrit të brendshëm boshnjak që e cilësoi provokim shfaqjen e flamurit të Republikës Srpska në objektet ortodokse.

“Shfaqja e flamurit të Republikës Srpska në objektet ortodokse në një ditë që kujtohet si dita e fillimit të gjenocidit në Bosnje-Hercegovinë, nuk është gjë tjetër veçse një provokim”, u shpreh ministri Federal i Punëve të Brendshëm të Bosnjë-Hercegovinës, Ramo Isak.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic dodik

“Bota serbe” përmes Parlamentit të Malit të Zi

Nikola-Sanduloviq

Sanduloviq, Lajçakut: Ke heshtur për tentimvrasjen ndaj meje nga Vuçiqi yt i dashur

greqi-1-800x445-600x360

Greqia merr drejtimin e misionit detar të BE-së në Detin e Kuq

shaip kamberi vucic

Shaip Kamberi takohet me Vuçiqin, zbardhen detaje nga diskutimet – ja çfarë kërkoi deputeti shqiptar

IMG_9304

Krstinovska: Propaganda kineze në Ballkan, Serbia mbështetet te Kina për ta bllokuar Kosovën

kroaci kufiri

Përplasje Zagreb-Beograd, kryediplomti kroat: Serbia e obsesionuar me Kroacinë, Vuçiq histerik

termet

Tërmet në afërsi të Ulqinit

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

serbia rusia

Gazetarë nga Ballkani Perëndimor me lidhje me OJQ-në AJKF, e cila dha grante për promovimin e narrativave ruse. Kush është nga Maqedonia e Veriut?

INFO

NA NDIQ