Dodike: Duhet një “Serbi e madhe” me Kosovën e Malin e Zi si pjesë të saj

Picture of ina-online
ina-online

28/10/2023

Kreu i serbëve të Bosnjës i sanksionuar nga SHBA-ja, Milloard Dodik, në një intervistë për shërbimin e propagandës ruse “Sputnik”, shërbim ky që është i ndaluar në Bashkim Evropian, ka thënë se “serbët që jetojnë në Ballkan duhet të bashkohen në një shtet”, duke pretenduar se kjo mund të bëhet “me masa politike, jo me luftë”.

Dodik ka deklaruar se në vitet e ardhshme do të ketë një ekuilibër të ri të fuqisë në botë, kështu që siç pretendon ai, serbët në Ballkan duhet të marrin avantazhin e kësaj për të krijuar diçka të ngjashme me një “Serbi të madhe”, raporton jutarnji.hr.

Sipas tij, zgjidhja e vetme është bashkim i “Republika Srpskas”, Mali i Zi dhe Kosova të bashkohen në atë qe e quan “Serbia e madhe”.

“Zgjidhja e vetme është Republika Srpska, Serbia dhe territoret serbe, Kosova , natyrisht, dhe kthimi i Malit të Zi në entitetin kombëtar serb, sepse padyshim që i takon”, ka thënë Dodik.

TË FUNDIT
9 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
2 ditë
Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave
3 ditë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 ditë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

9 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

LEXO MË SHUMË

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

paraburgim-1

Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

hristijan mickoski

Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore

Borell

Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë

aksident serbi

Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

INFO

NA NDIQ