Dogana e Maqedonisë parandalon kontrabandimin e rrobave dhe këpucëve në vlerë prej 1,6 milionë denarë

INA
INA

03/11/2023

Drejtoria e Doganave njofton se në dy raste të ndara të kontrollit të hyrjes, është parandaluar tentativa për kontrabandim të rrobave dhe këpucëve të markave botërore, përfshirë “Dolce & Gabbana”, “Versace”, “Michael Kors”, “Ralph Lauren ” dhe “Nike”, në vlerë prej 1,6 milionë denarë (26.007) në vendkalimin kufitar Tabanoc.

Malli i markës për të cilin është dashur të paguhen detyrime doganore në vlerë të përgjithshme prej 457.546 denarë (7437 euro) është konfiskuar, ndërsa kundër drejtuesve të automjeteve do të paraqitet kallëzim penal.

“Veshje dhe këpucë të emrave të njohur të modës, ndër të cilat “Dolce & Gabbana” dhe “Versace” në vlerë prej rreth 700 mijë denarë, doganierët kanë zbuluar në bagazhin e një shoferi të autobusit i cili udhëtonte në linjën e rregullt mes Dortmundit dhe Tetovës, kur të punësuarit e doganës i kanë pyetur pasagjerët dhe shoferin nëse kanë diçka për të deklaruar për kontroll doganor, ata janë përgjigjur se nuk kanë asgjë për të deklaruar. Gjatë kontrollit të autobusit dhe bagazhit, shoferi tha se kishte dy çanta me rroba të vjetra që i kishte marrë si dërgesë, gjatë kontrollit të të cilave iu gjetën produktet e markës me çmime të bashkangjitura”, thuhet në njoftimin e Drejtorisë së Doganave.

Ekipet mobile të Departamentit për kontroll dhe hetime kanë zbuluar veshje dhe këpucë të markës së markës “Nike” në vlerë prej 921.341 denarë, gjatë kontrollit të një automjeti me ngarkesë. Automjeti është skanuar me skaner celular, gjatë të cilit në kabinën e drejtuesit të krevatit të sipërm dhe të poshtëm, si dhe në zonën pranë drejtuesit të mjetit janë gjetur produkte të markës së padeklaruar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

“Tentativa të tjera për të vrarë Liridonën”- Lala befason me deklaratën: Ja pse nuk i besoj babait të Naimit!

bdi

Kryesia qendrore ia delegon kompetencat, Ali Ahmeti do të vendos për koalicionet parazgjedhore

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

INFO

NA NDIQ