Dogana e Maqedonisë sekuestron pajisje për gjetjen e metaleve, helmeta ushtarake dhe revolverë

Picture of INA
INA

19/09/2023

Pajisje për gjetjen e arit dhe metaleve të tjera, si dhe helmeta ushtarake dhe kobure të vjetra – antike, janë sekuestruar në hyrje të pikës kufitare Tabanoc nga doganierët gjatë kontrollit të detajuar të automjetit me targa të Ukrainës, i drejtuar nga shtetas ukrainas.

Tre detektor metalik standard dhe një i vogël, dylbi, shtatë helmeta ushtarake, një mini kruese, dy revole të vjetra – kubure, një libër ankandi, një xham zmadhues, një mini dron dhe një kokë e mbushur aligatori u gjetën në automjet në disa çanta dhe një kuti.

“Kontrolli i mjetit është bërë për shkak të dyshimit të bazuar në deklaratën e pasagjerit, i cili në pyetjen e doganierëve iu përgjigj se nuk kishte asgjë për të denoncuar. Personi dhe bashkëshortja e tij kanë udhëtuar me dy automjete të ndara dhe sipas deklarimeve të tyre kanë planifikuar të qëndrojnë më gjatë në RMV”.
“Malli është mbajtur përkohësisht, me çka është penguar mundësia e përdorimit të tyre dhe kryerja e veprimtarive të kundërligjshme në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut. Ndaj personit është bërë kallëzim për kundërvajtje doganore”, thonë nga MPB.

TË FUNDIT
13 sekonda
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
4 minuta
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
43 minuta
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës
57 minuta
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg
58 minuta
Vdes një person në plazhin e Durrësit

ME TE LEXUARA

7 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
5 orë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
1 ditë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
7 orë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
1 ditë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
2 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
24 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
7 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

LEXO MË SHUMË

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

Keshilli-Evropian-flamuri-rus-

Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

taravari-arbennn

Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi

INFO

NA NDIQ