Çfarë mund të merrni me vete gjatë hyrjes dhe daljes nga shteti?

ina-online
ina-online

14 Korrik, 2023

Drejtoria e Doganave të Maqedonisë së Veriut përmes një njoftimi ka bërë të ditur se qytetarët që udhëtojnë jashtë vendit apo ata që kthehen nga jashtë janë të obliguar të njihen se çfarë mund të marrin gjatë hyrjes dhe daljes nga shteti, përcjell INA.

ÇFARË MUND TË MERRNI ME VETE GJATË HYRJES DHE DALJES NGA SHTETI?

👉Sasia e lejuar e produkteve të duhanit

• 200 CIGARE

• 100 CIGARILLO

• 50 PURO OSE

• 250 GR. DUHAN

👉Sasia e lejuar e pijeve alkoolike 

• 2 LITRA ALKOOL DERI NË 22%

• 1 LITËR ALKOOL MBI 22%

👉Shuma e lejuar e parave të gatshme gjatë hyrjes/daljes

GJATË DALJES DERI NË 2.000 €

SHUMËN 2-10.000 € DUHET TË DEKLARONI DHE TË BASHKËNGJITNI VËRTETIMIN E ORIGJINËS NGA BANKA APO KËMBIMORJA.

• GJATË HYRJES DERI NË 10,000 €

ÇDO SHUMË MBI 10,000 € DUHET TË RAPORTOHET

👉Sasia e lejuar e parfumeve 

• PARFUME DERI NË 50 MILILITRA

• UJË TUALETI DERI NË 250 MILILITRA

👉Importi i lejuar i mallrave të natyrës jotregtare

MALLRAT* QË IMPORTONI NGA JASHTË ME VLERË DERI NË 350 € JANË TË LIRUARA NGA DETYRIMET E IMPORTIT, NËSE JANË TË NATYRËS JOTREGTARE
* (me përjashtim të pijeve alkoolike, produkteve të duhanit, parfumeve dhe ujit të tualetit)

👉Importimi i kafshëve shtëpiake

PËR ÇDO KAFSHË SHTËPIAKE PRONARI DUHET TË KETË:
• PASAPORTË
• CERTIFIKATË SHËNDETËSORE VETERINARE

 

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

IMG_5594

Pse Perëndimi është i butë ndaj Serbisë?

armet serbe ne veri

Snajperisti i Policisë së Kosovës ia dëmtoi armën kryesore grupit terrorist në veri (FOTO)

kurti rama

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Këshilltarja e Kurtit acarohet me Ramën: Hesht! Kërkesa të tilla i bën vetëm Serbia

Peter Stano

Reagimi i ashpër i BE-së: Qëndrimi i BE-së është i qartë, të dielën u krye sulm terrorist në Kosovë – përgjegjësit të dalin para drejtësisë

vucic radoicic petkovic

Gazeta gjermane: Pas sulmit terrorist në Kosovë fshihet njeriu më i besuar i Vuçiqit

Kuvendi-Kosoves

Kuvendi miraton Rezolutën që dënon sulmin terrorist serb, kërkon hetim ndërkombëtar ndaj Serbisë

INFO

NA NDIQ