Doganat bllokojnë 34 mijë cigaret elektronike kontrabandë drejt Kosovës

INA
INA

09/02/2024

Një sasi prej 34 420 copë me cigare elektronike është ndaluar në Portin e Durrësit pasi ishin pa pullë fiskale.

Kjo sasi me cigare prej 1500 kg nisur nga Gioia Tauro, Itali kishte si destinacion Kosovën.

Kjo pako ishte pa pullë fiskale të Republikës së Shqipërisë apo të Republikës së Kosovës, për këtë arsye është bërë bllokimi i kontenierit.

“Në Portin e Durrësit me Anijen MCS Caledonia II, nisur nga Gioia Tauro, Itali ka mbërritur një kontenier ngarkuar me cigare elektronike në sasinë 1500 kg ose 34 420 copë. Nga kontrolli i ushtruar nga autoritetet Doganore Shqiptare ka rezultuar se cigaret elektronike ishin pa pullë fiskale të Republikës së Shqipërisë apo të Republikës së Kosovës.

Për këtë arsye, administrata doganore ka pezulluar procedurat e tranzitit, është bërë bllokimi i kontenierit në sheshin e kontenierëve në Portin e Durrësit dhe është kryer referimi pranë Prokurorisë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm, Durrës, për veprën penale “Kontrabanda me mallra që paguhet akcizë”, parashikuar nga nenet 172 të Kodit Penal”, thuhet në njoftim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

supermarketet-800x445

Qytetarët blejnë vetëm produktet e nevojshme dhe kanë frikë nga një rritje e re çmimi

kontabilitet menaxher biznes

Do te rritet çmimi i shërbimeve për kontabilitet në Maqedoninë e Veriut

Anita-Angelovska-Bezhoska-MMF-750x430-1-696x399-1

Angellovska-Bezhoska: Trendet e inflacionit janë pozitive, por duhet kujdes

auto_prishtina-3-1-1-600x3601627103516-1

Katari e sheh Kosovën si një vend premtues për investime, Kurti takon ambasadorin jorezident, Al Dosari

Plazh greqi hanioti

Pushimet në Greqi sivjet shtrenjtohen për 20-30%

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

air albania fluturimi aeroporti nene tereza

Sa milion turistë kanë ardhur në Shqipëri gjatë vitit 2023?

gruri-ukraine-rusi-anijet

Rusia: Kemi dërguar 200,000 tonë drithë falas në gjashtë vende afrikane

auto_prishtina-3-1-1-600x3601627103516-1

Hyjnë në grevë 250 punëtorë të UP-së, shkak pagat e ulëta

INFO

NA NDIQ