“Doja të bëhesha kampion, Evropiani im është një dështim”, Mbappe flet pas eliminimit

Picture of INA
INA

10/07/2024

Sulmuesi Kylian Mbappe është parë i dëshpëruar pas humbjes dhe eliminimit të Francës nga Spanja në gjysmëfinale të Euro 2024.

Franca e nisi mirë ndeshjen duke kaluar në epërsi, por Spanja u rikthye me dy gola gjatë pjesës së parë dhe gjatë të dytës mbajti epërsinë për të fituar 2-1 dhe për të kaluar në finale.

Kjo humbje ka bërë që ylli i skuadrës, kapiteni Mbappe ta marrë përgjegjësinë dhe pas eliminimit ta cilësoj si dështim paraqitjen e tij në Kampionat Evropian.

“Doja të bëhesha kampion evropian, por nuk ndodhi. Në futboll, ose je i mirë ose jo i mirë dhe unë nuk isha i mirë. Evropiani im ishte një dështim”, ka thënë fillimisht Mbappe për L’Équipe pas eliminimit të Francës.

Duhet thënë, nuk ishte vetëm Mbappe ai që dështoi – e gjithë skuadra franceze luftoi gjatë gjithë turneut. Djemtë e Didier Deschamps shënuan vetëm dy gola që nuk ishin autogola, njëri prej të cilëve ishte penalltia e Mbappes kundër Polonisë në fazën e grupeve.
Hunda e thyer e lojtarit, e cila kërkonte që ai të mbante një maskë mbrojtëse kufizuese, i ndërlikoi më tej gjërat.

“Tani do të shkoj me pushime, do të pushoj mirë. Do të më bëjë shumë mirë, pastaj do të përgatitem për të filluar një jetë të re. Ka shumë për të bërë”, përfundoi francezi.

Në vetëm një javë, 25-vjeçari do të prezantohet zyrtarisht si lojtari i ri i Real Madridit. Atij do t’i duhet kjo kohë për t’u përgatitur për atë që premton të jetë një fazë e re epike në karrierën e tij.

TË FUNDIT
3 orë
“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij
3 orë
A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”
3 orë
Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët
3 orë
klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025
1 ditë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)
1 ditë
Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd
1 ditë
E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin
1 ditë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës
3 orë
klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025
3 orë
Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët
3 orë
A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”
3 orë
“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij

LEXO MË SHUMË

Netherlands' coach Ronald Koeman looks on during a press conference in Zeist on October 7, 2019, ahead of the Euro 2020 qualifying football match between Netherland and Northern Ireland on October 10. (Photo by Jerry Lampen / ANP / AFP) / Netherlands OUT

“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij

Kimmich Kimich

A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”

belingam anglia

Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët

jasir asani

klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

real madrid anceloti

Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd

portieri serb tre gishta provokon

Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)

ten hag manchester united

Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së

INFO

NA NDIQ