Doktorët Pa Kufij: Më shumë se 20,000 të plagosur të bllokuar në Gaza

Picture of INA
INA

02/11/2023

Më shumë se 20,000 njerëz të plagosur janë ende të bllokuar në Rripin e Gazës, sipas Mjekëve pa Kufij (MSF).

Zyrtarët egjiptianë thanë se 335 të huaj ose shtetas me dy nënshtetësi, plus 76 të plagosur rëndë dhe të sëmurë, kaluan nëpër vendkalimin Rafah për trajtim mjekësor të mërkurën.

AFP raportoi se ambulancat u panë duke çuar të evakuuarit e plagosur në spitalet fushore egjiptiane.

Por MSF-ja ka bërë thirrje që një numër më i madh i njerëzve të evakuohen, ka bërë thirrje edhe për një armëpushim, si dhe të dërgohen më shumë ndihma humanitare.

“Unë u trondita nga fakti që të gjithë atje kërkonin ushqim, kërkonin ujë,” tha Philippe Lazzarini, zyrtari më i lartë i OKB-së i lejuar në Gaza që nga fillimi i luftës, shkruan BBC.

TË FUNDIT
8 orë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
21 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
1 ditë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
1 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
21 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
8 orë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
2 ditë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
1 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

LEXO MË SHUMË

kamala

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ