Dokumenti alarmues i CIA-së për Kosovën, eksperti zbardh detaje të reja: Dyshohet se strukturat e sigurisë së Serbisë kanë..!

Picture of ina-online
ina-online

08/04/2024

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi përmes një postimi në Facebook ka komentuar një document të CIA-së në lidhje me bashkëpunëtorët e UDB-së, të cilët janë rekrutuar në burgjet e Jugosllavisë e më vonë edhe të Sërbisë.

Ai ka alarmuar, duke thë se në raport hidhen disa dyshime “se strukturat e sigurisë së Serbisë kanë arritur të deportojnë edhe në institucionet e veçanta të sigurisë të Republikës së Kosovës”.

Madje, Elezi tha se inteligjienca amerikane përmes këtij raporti ka alarmuar institucionet e Kosovës dhe ao të Shqipërisë, përcjell “Bota sot”.

Postimi i plotë:

Një dokument i klasifikuar i CIA-së, i cili përmban informacione të detajuara për bashkëpunëtorët e UDB-së, të cilët janë rekrutuar në burgjet e Jugosllavisë e më vonë edhe të Sërbisë, e të cilët kanë mbajtur dhe mbajnë pozlta të larta në institucionet shtetërore, po del të jetë shqetësues për SHBA-në dhe partnerët e saj.

Raporti sqaron se si UDB-ja, kishte arritur të kompremetoj dhe më pas të rekrutoj disa të burgosurë politik e të cilët dyshohet se akoma janë të detyruar t’i shërbejnë strukturave të sigurisë së Serbisë.

Në raport, po ashtu shprehen dyshime se strukturat e sigurisë së Serbisë kanë arritur të deportojnë edhe në institucionet e veçanta të sigurisë të Republikës së Kosovës.

Inteligjenca e SHBA-së, përmes këtij raporti ka alarmuar institucionet e veçanta të Republikës së Kosovës dhe atyre të Shqipërisë, për ngritjen e vigjilences edhe për këto kategori./Bota Sot

TË FUNDIT
9 orë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë
1 ditë
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
2 ditë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
2 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
3 ditë
Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
9 orë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë

LEXO MË SHUMË

policia-kosoves

Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Lajcak

Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

Hovenier

Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit

Elizabet Alen Liz Allen

Allen: Asociacioni, hap thelbësor në rrugëtimin euro-atlantik të Kosovës

veriu policia manastir

Ngritet alarmi: Grupet ekstreme serbe në pritje për sulme në veri

INFO

NA NDIQ