Doli në dritë libri “Partia Demokratike Popullore-PDP 1990-1997” nga autori Iljaz Halimi

Picture of ina-online
ina-online

06/07/2024

Doli në dritë vepra e radhës e profesorit dhe veprimtarit të njohur politik, Iljaz Halimi.
Bëhet fjalë për librin e titulluar “Partia Demokratike Popullore – PDP 1990-1997”.

Ky libër paraqet dëshmi që flasin me fakte për punën dhe veprimtarinë e këtij subjekti politik shqiptar që doli në skenë pas mëvetësimit të Maqedonisë, dhe që një nga themeltarët ishte pikërisht autori, përcjell INA.

“Sot për periudhën e veprimit dhe funksionimit të PDP-së nuk flitet pothuajse aspak, nga askush, e më së paku nga studiues, historian e analistë politikë, kur analizojnë rrjedhat historiko-politike, gazetar apo nga mediat e ndryshme që janë më bollëk në këtë hapësirë gjeografike. Thjesht PDP-ja si organizim politik kombëtar dhe si fakt historik është lënë me kast, disi, në harresë, me apo pa dashje!”, thuhet në hyrjen e këtij libri.

Në këtë libër tre vëllimësh përshkruhet në detaje aktiviteti dhe veprimi politik i këtij subjekti që më pas në vitin 1997 ajo u bashkua me Partinë për Prosperitet Demokratik Shqiptar (PPDSH), duke u formuar si PDSH (Partia Demokratike Shqiptare).

Iljaz Halimi është një veprimtar i njohur politik i lindur më 07.02.1954 në fshatin Sushicë të komunës së Shtërpcës në Kosovë, ndërsa familja e tij menjëherë pas dy vitesh shpërngulet në Tetovë, për shkak të trysnisë së aparatit shtetëror të Rankoviqit.
Shkollimin fillor e kreu në Tetovë, ndërsa studimet për filozofi-sociologji në Universitetin e Prishtinës. Ai për një periudhë të gjatë ishte profesor në gjimnazin e Tetovës, më pas deputet dhe nënkryetar i Kuvendit të RMV-së, ish-zëvendësministër i mbrojtjes dhe detyra tjera publike. Ai ka botuar edhe librin “Morfologjia e një kauze kombëtare” me katër vëllime. (INA)

TË FUNDIT
9 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
15 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
15 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
15 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
15 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

ME TE LEXUARA

18 orë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
18 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
18 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
21 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
16 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
20 orë
​12 vjet nga vdekja e poetit Ali Podrimja
16 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
19 orë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
15 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

INFO

NA NDIQ