Doli nga shtypi libri “Fanarët e historisë” i autorit Ardian Limani (FOTO)

Picture of ina-online
ina-online

31/05/2024

Doli nga shtypi libri “Fanarët e historisë” nga autori Ardian Limani, që është një përmbledhje me artikuj shkencor të cilat i referohen një periudhë mjaft të rëndësishme të historisë së shqiptarëve në Ballkan.

Është periudha e fundit të shek. XIX dhe fillimit të shek. XX, kur i tërë Ballkani ishte në vitet më dinamike të tij, në vitet e fundit të pranisë osmane dhe më pas me krijimin e kufijve të rinj të shteteve ballkanike.

“Shkrimet e përmbledhura në këtë libër, janë një mundësi e mirë që të hasen në një vend të gjithë artikujt që kam botuar në revistat shkencore dhe tani mund të lexohen si një tërësi, e në këtë mënyrë të jenë në dobi të lexuesit të interesuar për temat historike”, ka bërë të ditur autori Ardian Limani.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
2 orë
Ndërroi jetë arsimtari Muadin Alimi nga Kumanova
2 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
2 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

ME TE LEXUARA

1 ditë
80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV
13 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
2 orë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit
1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
13 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
2 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
1 ditë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre

LEXO MË SHUMË

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

muadin alimi

Ndërroi jetë arsimtari Muadin Alimi nga Kumanova

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

Agim Doci

Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi

INFO

NA NDIQ