Dorëzimi i bandave çetnike në duart e ushtarëve të Divizionit”Skenderbeg” (FOTO)

INA
INA

25/09/2023

Eugen Shehu

Kur mbetesh në udhëkryqet e përplasjeve duhet rithirur Historinë në ndihmë,është memorja kombëtare,e cila të këshillon ma së miri.

A është koinçidencë rrafsh 80 vite ma parë kur në muajt e parë të vjeshtës së 1943,në zonat kufitare të veriut të Kosovës grupet e armatosura çetnike tentonin që përmes krimeve dhe terrorit në fshatrat e veriut dhe në sanxhak të depërtonin në Kosovë. Në atë kohë aty ishte zona e lirë e bazave ushtarake Gjermane dhe zona kontrollohej nga Divizioni Shqiptar “Skenderbeg”.

Bandat çetnike të Mihajlloviçit binin një pas njëje në duart e ushtarëve shqiptare në zonat kufitare që përveç rojeve kufitare të vullnetarëve shqiptarë mbroheshin dhe nga ushtarët e Divizionit “Skenderbeg”. I sjell këto foto në respekt të Historisë të cilën shqiptarët e gjeneratave të reja duhet lexuar drejtë,se jo gjithmonë të fal kur ta injorosh.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

bugajski

Bugajski zbulon planin e Moskës – ja synimi që kishin me Serbinë për Kosovën!

mesuesja e Liridones

Mësuesja e Liridonës: Nuk e harroj momentin kur Naimi me ftohtësi vendosi tre gishta në ballin e saj dhe nuk e përqafoi

vellau haxhi shala

Vëllai i Haxhi Shalës: Po thonë që e ka pengu drejtësinë, pritet që m’u ekstradu

Naim Murseli

“Burg me 5 yje”, Tomë Gashi tregon se ku po mbahet Naim Murseli – ja çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

viza kosova heqja vizave

Kanë mbetur veç edhe pak javë nga liberalizimi i vizave për Kosovën – rregullat dhe kufizimet

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

aksident kosove

14 automjete të përfshira në aksidentin në Fushë Kosovë, ka edhe të lënduar

INFO

NA NDIQ