Dorëzohet Irani, në rishikim ligji që obligon vënien e shamisë për gratë

Autoritetet iraniane thanë se do të rishikonin një ligj prej dekadash që kërkon që gratë të mbajnë shaminë, pasi vendi po përpiqet të shtypë më shumë se dy muaj protestat prej më shumë se dy muajsh, të lidhura me kodin e veshjes.

“Si parlamenti dhe gjyqësori po punojnë për këtë çështje, nëse ligji ka nevojë për ndonjë ndryshim”, tha të shtunën prokurori i përgjithshëm i Iranit, Mohammad Jafar Montazeri.

Ai nuk specifikoi se çfarë mund të modifikohet në ligj nga dy organet, të cilat të dyja janë kryesisht në duart e konservatorëve.

Ekipi i shqyrtimit u takua të mërkurën me komisionin kulturor të parlamentit dhe do të shohë rezultatet brenda një ose dy javësh, tha prokurori i përgjithshëm.

Presidenti Ebrahim Raisi tha se fondacionet republikane dhe islamike të Iranit ishin të ngulitura me kushtetutë.

“Por ka metoda të zbatimit të kushtetutës që mund të jenë fleksibile”, tha ai në komentet televizive.

Protestat filluan më 16 shtator pas vdekjes në paraburgim të Mahsa Amini, një 22-vjeçare iraniane me origjinë kurde, e arrestuar nga policia e moralit për dyshimin se ka shkelur ligjin e bazuar në sheriat.

Gjatë javëve në vijim, demonstruesit dogjën mbulesat e kokës dhe shfaqnin parulla anti-qeveritare. Pas vdekjes së Amini, një numër në rritje i grave nuk kanë mbajtur shami, veçanërisht në veriun e Teheranit.

Mbulesa me hixhab u bë e detyrueshme për të gjitha gratë në Iran në prill të vitit 1983, katër vjet pas Revolucionit Islamik që përmbysi monarkinë e mbështetur nga SHBA.

Irani akuzon armikun e tij të përbetuar, SHBA-në dhe aleatët e tij, duke përfshirë Britaninë, Izraelin dhe grupet kurde me bazë jashtë vendit, për nxitjen e protestave në rrugë, të cilat qeveria i quan “trazira”, raporton Guardian.

Organizata joqeveritare Iran Human Rights me seli në Oslo tha të martën se të paktën 448 persona ishin vrarë nga forcat e sigurisë në protestat e vazhdueshme mbarëkombëtare.