‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

Picture of ina-online
ina-online

18/06/2024

“Emri kushtetues i shtetit është i qartë dhe nuk duhet të kemi standarde të dyfishta të ndjehemi para qytetarëvetë papërgjeshëm ose t’i hutojmë ata, dihet se cili është emri kushtetues – është ai me mbiemrin”, porositi sonte Hristian Mickoski, lideri i VMRO-DPMNE-së dhe mandatari për formimin e qeverisë së re.

Ai në një intervistë për Sitell tha se në betimin që do të bëjë qeveria e ardhshme do të përdorë emrin e ri kushtetues të shtetit, njësoj si kur viziton jashtë vendit.

“Mirëpo, në përdorim të përditshëm dhe kur bëj deklarata në vend, do ta përdor emrin “Maqedoni”. Ne nuk mund të kërkojmë nga qytetarët që t’i respektojnë ligjet dhe ne vetë i shkelim ato, tha Mickoski.

Ai këtë qëndrim e shprehu pas skandalit të presidentes, Gordana Siljanovska e cila nuk e përdori emrin Kushtetues gjatë betimit të saj.

TË FUNDIT
26 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
29 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
32 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
35 minuta
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
36 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

1 ditë
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik
5 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme
22 orë
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
3 orë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
1 ditë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
8 orë
Moti sot në Maqedoni

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ