“Dorëzohet” Mickoski: Nuk ka zgjedhje të parakohshme, shumica stabile

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski është dorëzuar dhe ka thënë se nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme.

Ai thotë se zgjedhje të parakohshme do të parandalohen nga ana e shumicës e cila me 61 deputet do të parandalojë zgjedhjet.

Nëse kanë 61 deputetë, që do të votojnë, atëherë automatikisht do të thotë që nuk do të kemi zgjedhje të parakohshme parlamentare në maj, sepse kjo Qeveri, siç është, e ka shumicën”, deklaroi Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE-së.

Pasi pranoi se shumica është stabile, Mickoski është dorëzuar dhe ka thënë se zgjedhjet duhet të jenë së bashku me ato presidenciale, kërkesë e cila u propozua nga kreu i BDI-së, Ali Ahmeti javë më parë.

Kujtojmë Mickoski dështoi disa herë ka dështuar dhe është frikësuar të dalë në mejdan, edhe pse vet ka kërkuar zgjedhje. Ndryshe partitë e mazhorancës në pushtet, nga ana tjetër, nuk kanë ndryshuar qëndrim për organizimin e zgjedhjeve parlamentare së bashku me zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ