Dr. Arben Taravari, shqiptari i radhës që zgjidhet Profesor Ordinar në “Shën Kirili dhe Metodi”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/01/2022

Një ndër mjekët më të mirë në Maqedoninë e Veriut dhe më gjerë, neurolog specialist me përvojë shumëvjeçare në Klinikën Universitare për sëmundje neurologjike në Shkup dr. Arben Taravari më 1 Janar të këtij viti në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin “Shën Kirili dhe Metodi” në Shkup, ka marrë thirrjen mësimore-shkencore Profesor i rregullt në fushën e neurologjisë së neuroshkencave – Profesor Ordinar, njoftojn nga Fakulteti i Mjekësisë të Universitetit “Shën Kirili dhe Metodij” në Shkup, përcjell in7.

Në njoftimin e Buletinit të Fakultetit të Mjekësisë të Universitetit “Shën Kirili dhe Metodij” thuhet:

Në bazë të gjithë dokumentacionit të paraqitur dhe njohurive personale të kandidatit, Komisioni recensues vlerëson dhe vlerëson pozitivisht veprimtarinë mësimore-edukative, shkencore-kërkimore dhe profesionale-aplikative, si dhe veprimtarinë me interes më të gjerë të bashkëpunëtorit. prof. Dr Arben Taravari.

Bazuar në të dhënat e paraqitura për aktivitetin e përgjithshëm të kandidatit nga zgjedhjet në titullin e mëparshëm e deri më sot, Komisioni arriti në përfundimin se ionr. prof. Dr. Arben Taravari posedon cilësi shkencore dhe profesionale dhe sipas Ligjit për Arsimin e Lartë, Rregullores për kushtet e veçanta dhe shkallën e diplomimit në tituj kombëtar-shkencor, shkencor, pedagogjik dhe bashkëpunues dhe demonstrues në Universitetin “Shën. Universiteti Kiril dhe Metodi në Shkup, i plotëson të gjitha kushtet për t’u zgjedhur profesor ordinar në fushën e neuroshkencës dhe neurologjisë.
Duke pasur parasysh atë që u paraqit më lartë, Komisioni ka kënaqësinë t’i propozojë Këshillit Nacional Shkencor të Fakultetit të Mjekësisë në Shkup, Ass. prof. Arben Taravain të zgjidhet profesori rregullt në fushën mësimore-shkencore të neurologjisë.

KOMISIONI RECENSUES

Prof. Dr. Gordana Kiteva Trençeveka – Kryetare
Prof. Dr. Diana Nikodijevi – Anëtare
Prof. Dr. Natalija Dolnenec Baneva – Anëtare
Prof. Dr. Anita Arsovska – Anëtare
Prof. Dr. Igor Petrov – Anëtar

TË FUNDIT
34 minuta
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
2 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
4 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
10 orë
Kompanitë e sigurimit në Shqipëri ja sa miliona euro fituan gjatë 2023
1 ditë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
12 orë
“Ishte fëmijë i vetmuar, e ngacmonin…”/ Detaje të reja për autorin e dyshuar të atentatit ndaj ish-Presidentit Trump

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

INFO

NA NDIQ