Drafti i Asociacionit, Trajkoviç: Vuçiç nuk ofron diçka tjetër përveç dhunës

INA
INA

14/11/2023

Drafti i propozuar për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe është punuar nga ekspertë anglo-saksone të cilët e kanë plotësuar marrëveshjen nga Brukseli me disa detaje, tha politikania kosovare Rada Trajkoviq, e pyetur se si do ta pranojë kushtetuta serbe Asociacionin dhe si do të jetë e integruar institucionalisht.

Ajo në emisionin Iza vesti ka thënë se është interesuar që ambasadori amerikan në Prishtinë ka thënë se dokumenti është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

“Si do të përshtatet ai komunitet në Kushtetutën e Serbisë, ku janë ekspertët e shtetit serb për të na shpjeguar se çfarë po ndodh me Kushtetutën e Serbisë. Ku është kushtetuta e Serbisë? Në betimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, si do ta pranojë Kushtetuta e Serbisë Asociacionin, si do të integrohet institucionalisht dhe nëse do të integrohet”, pyeti Rada Trajkoviq.

Siç deklaroi ajo, Serbia tani ka për detyrim aktin e pranimit të disa gjërave që kënaqin shqiptarët. “Vuçiq pranoi integritetin territorial të Kosovës, tani edhe veçoritë kombëtare të Kosovës. Ai pranon gjithçka që bie në kundërshtim me Kushtetutën e Serbisë”, tha ajo. Sipas saj, Vuçiq është duke punuar në një dokument që është në kundërshtim të drejtpërdrejtë me Kushtetutën dhe në çdo gjendje normale do të duhej t’i bartë pasojat.
Trajkoviq thekson se proceset në Kosovë kanë shkuar shumë larg, serbët po legalizojnë atë që lëshon administrata e Kosovës, sepse në të kundërtën nuk do të mund të mbijetonin. “Nëse ky është tashmë realiteti, a duhet shteti ta pranojë atë që serbët në Kosovë e pranojnë për të mbijetuar”, tha ajo. Sipas saj, më shumë se 38 mijë persona janë shpërngulur së fundmi nga Kosova dhe ajo gëzohet kur sheh se njerëzit presin në radhë për tabela RKS sepse kjo do të thotë se duan të qëndrojnë.

Sipas draftit të propozuar, sipas Rada Trajkoviqit, asgjë nuk do të ndryshojë në fushën e shëndetësisë dhe arsimit. Duke folur për dialogun Beograd-Prishtinë, ajo thotë se nuk mendon se në një të ardhme të afërt do të ketë njohje de jure apo nënshkrim të ndonjë marrëveshjeje. Ajo vlerësoi se Vuçiq nuk ka çfarë t’i ofrojë shoqërisë serbe përveç dhunës dhe dhuna, thekson ajo, është promovuar në Kosovë me 24 shtator. “Mafia ka metodat dhe kulturën e saj të sjelljes, ne nuk mund ta heqim qafe atë kulturë”. Për dhjetë vjet, (Milan) Radojçiq ishte atje dhe një gjeneratë e tërë u rrit në atë koncept arsimor”, tha ajo.

Djegia e veturës së nënkryetarit të Komunës së Leposaviqit është surprizë shumë e pakëndshme për Rada Trajkoviqin. “Mendova se iniciatori kryesor i kërcënimeve ishte Radoiçiqi, por u bë një kulturë më e gjerë e dhunës në mesin e qytetarëve”, tha ajo, duke shtuar se jetojmë në një vend ku “për fat të keq, disa njerëz të fuqishëm jashtë vendit mbështesin mënyrën se si funksionon Serbia”. Nga Rita Ora te Snoop Dogg, yjet e ftuar në ditëlindjen e DiCaprio-s.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

presheva-1

I specializuar në Akademinë e Kriminalistikës, Sinani shkruan për të riun nga Presheva që po diskriminohet në Serbi

vucic

Fushata zgjedhore në Serbi: Pak flitet për BE-në dhe shumë për Kosovën

vucic

Gjermania paralajmëron Vuçiç për Rusinë: S’mund të ulesh në dy karrige njëkohësisht

policia-bullgar

MPB-ja Bullgare : Nuk kemi të dhëna se Palevski ndodhet në Bullgari

spajiq

Mali i Zi: Fillon regjistrimi i shumëpërfolur i popullsisë

Christopher Hill Kristofer

Ambasadori Hill: E di Serbia mirë cili është detyrimi i saj

Hitler

Shkatërroni Jugosllavinë sa më shpejt, çka shkruhet në Direktivën e Hitlerit të bleu Serbia

presheva

Serbia paralajmëron hapjen e një shtabi policor në Preshevë

INFO

NA NDIQ