Drama e OpenAI merr një kthesë interesante – Sam Altman mund të jetë duke menduar për një rikthim në kompani

INA
INA

20/11/2023

Sam Altman dhe Greg Brockman, dy drejtues të lartë në OpenAI, të cilët u larguan nga kompania pas një takimi dramatik të bordit të premten, po flasin sërish me anëtarët e bordit për rikthimin në start-upin e Inteligjencës Artificiale (AI).

Kështu së paku, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, kanë thënë dy njerëz me njohuri për këtë çështje.

Siç thuhet më tej, diskutimet pasojnë një zhvillim kur Altman, 38 vjeç, u largua nga roli i tij si shef ekzekutiv i OpenAI.

Që atëherë, investitorët e OpenAI dhe mbështetësit e Altman kanë ushtruar presion ndaj anëtarëve të bordit të start-up-it për të rikthyer Altman-in, citohet të kenë thënë gjashtë njerëz me njohuri për situatën.

Ata, siç thuhet më tej, folën në kushte anonimiteti sepse bisedimet janë konfidenciale.

Microsoft, i cili ka investuar 13 miliardë dollarë në OpenAI, ishte duke udhëhequr fushatën e presionit, tha një nga njerëzit.

Investitorët e OpenAI që kanë shprehur mbështetje për rivendosjen e Altman ishin gjithashtu të gatshëm të investonin nëse ai do të fillonte një kompani të re, diçka që ai filloi të diskutonte pothuajse menjëherë pasi u detyrua të largohej, thanë burimet.

Megjithatë, nuk ka asnjë garanci që Altman ose Brockman do të rikthehen në OpenAI, thanë njerëzit.

OpenAI, Microsoft dhe Thrive Capital nuk pranuan të komentojnë.

Por Verge më herët raportoi se bordi i OpenAI po fliste me Altman për kthimin e mundshëm në kompani.

Diskutimet e reja midis Altman, Brockman dhe bordit të OpenAI ishin kthesa e fundit në një dramë të shpejtë në atë që është ndoshta kompania e profilit më të lartë në botë të AI. /Telegrafi/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

openAI

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

mira murati

Çfarë lloj marrëveshjeje për inteligjencën artificiale arriti BE-ja

Internet-Safe-Day

6G po vjen në iPhone: Apple nuk heq dorë nga modemet e veta

apple-iphone-15-pro-3

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

messenger

Meta do të lansojë veçorinë ‘end-to-end encryption’ për bisedat në Messenger

wikipedia

Këto ishin temat më të kërkuara në Wikipedia këtë vit

whatsapp-main-600x360

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

meta-logo-1

Meta anulon mundësinë për të biseduar me miqtë nga Facebook në Instagram

Bitcoin

Bitcoin vendos rekord të ri vjetor duke kapërcyer vlerën e 43 mijë dollarëve

INFO

NA NDIQ