Drashkoviq: Nëse ligjet e Kosovës thonë se tabelat duhet të jenë RKS, atëherë duhet të jenë ashtu

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/04/2023

sh-ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Vuk Drashkoviq ka thënë se me rëndësi është që njerëzit nga Serbia në Kosovë të kalojnë me shumë komoditet.

Dhe në këtë drejtim, siç ka vlerësuar ai, nuk ka rëndësi se çfarë dokumentesh duhet të përdorin ata.

Me këtë deklaratë ai i është referuar çështjes së targave të veturave të qytetarëve serbë të Kosovës, të cilët, sipas një vendimi të Qeverisë së Kosovës, duhet të regjistrojnë ato në RKS.

“Është me rëndësi që qytetarët të kalojnë me komoditet nga Serbia në Kosovë dhe nuk është e rëndësishme nëse duhet të jenë të Republikës së Serbisë apo të Republikës së Kosovës”, ka thënë fillimisht Drashkoviq gjatë një interviste për mediat serbe, përcjell Telegrafi.

Andaj sipas tij, në këtë moment është me rëndësi që ato të jenë në përputhje me ligjet e Kosovës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Anulohet seanca e sotme ndaj ish-krerëve të UÇK-së

reinhard_butikofer

Eurodeputeti gjerman: Serbia me Vuçiqin, ka zero shanse për BE

vjosa Osmani

Osmani e përfaqëson Kosovën në samitin për Ukrainën në Tiranë

plaku milaim motel

Nxehet Plaku: O Pleq dinja hallin vetit, mos shkoni në motele mu ba horë e me vdekë aty? (VIDEO)

gresa behluli shkurte fejza

Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë

policia-kosoves

Raportohet për shpërthim tek ‘Tre Rrokaqiejtë’ në veri, policia jep detaje

arme-antitank

Çka po ndodhë me blerjen e “Javelin”? Deklarohet Ministria e Mbrojtjes dhe lëshon paralajmërimin e fortë

Donika Gervalla

Ministrja Gërvalla flet për sulmin në Banjskë me deputetë austriakë

ambulanca-sk

Vdekja e 4-vjeçares nga Gjakova, reagimet e organizatave, Avokatit të Popullit e ministrit të Shëndetësisë – por, çfarë thonë nga Spitali i Gjakovës e çka nga SHSKUK-ja?

INFO

NA NDIQ