Drashkoviq: Serbia dhe serbët janë në shkallën më të lartë të Putinofilisë, më e lartë se në Rusi

Picture of INA
INA

04/10/2023

Drashkoviq: Serbia dhe serbët janë në shkallën më të lartë të Putinofilisë, më e lartë se në Rusi

“Përsëri jemi gjendur në listën botërore të të pandehurve, ajo që ndodhi në Kosovë është një e shtënë ndaj Serbisë. Serbët e vrarë janë edhe terroristë edhe dëshmorë të atyre që i shtynë në këtë, kam frikë se e gjithë kjo mund të përhapet në BeH”, thotë Vuk Drashkoviq, president i Lëvizjes Serbe për Rindërtim, në një intervistë për Rrjetin Televizioni Federal.

Drashkoviq flet edhe për objektivat e Rusisë me të cilat dëshiron të ndezë frontin ballkanik. Ai paralajmëron se disa gjëra kanë dalë jashtë kontrollit, pretendon se Dodik do të duhet të respektojë Schmidt dhe Gjykatën Kushtetuese dhe se Kroacia dhe Serbia duhet të largojnë ‘gërshërët’ nga Bosnja dhe Hercegovina.Në fillim të bisedës ai foli për romanin e tij të ri “Murgu Hokaj”, dhe siç theksoi, krijimi i tij është frymëzuar nga Bosnja dhe Hercegovina.

“E kam shkruar me shumë entuziazëm në Ijekavicën e Hercegovinës, është një tregim, një rrëfim i snajperistit serb Hokaj, i përkthyer nga anglishtja është syri i një skifteri. Romani është një gjyq, një aktakuzë e shkruar nga Hokaj kundër Hokajt. Ai e gjykon veten për krimet që ka bërë si snajper në Sarajevë dhe i shqipton gjykimin vetes, është kriminel i madh, por edhe i penduar i madh, nuk ishte në dijeni se po vriste njerëz, derisa një mbrëmje rastësisht mori vesh se një ditë më parë në Sarajevë ai kishte vrarë djalin e tij dhe nënën e tij që supozohej të ishte gruaja e tij, gjë që shkaktoi tek ai jo vetëm pendim, por një rebelim kundër urdhrit të së keqes. Ai dëshiron të dorëzohet, të guxojë, por ata fituan le të pendohet. Gjykata e Hagës do të lëshojë një urdhër për të, dhe kisha dhe UDBA-ja do ta fshehin atë. luciferët e së keqes në atë kohë, kundër kohës së sotme në të cilën po ata luciferë janë të pandryshuar, të pandëshkuar, në një kohë në të cilën ajo që ishte 90-ta, kryen lobotomi mbi miliona njerëz. Ai do të shkruajë se në kohën e sotme mëkati më i madh në popullin serb është të kujtohet dhe të thuhet e vërteta, të vuaj për krimet e bëra në emër të Serbisë”.

Kur është fjala për ngjarjet e fundit në veri të Kosovës, Drashkoviq thekson se Milan Radoiçiq joshi të rinjtë që janë viktima të një propagande të tmerrshme që, thotë ai, është bërë që nga viti 2000, e sidomos nga viti 2014, kur Serbia filloi të kaplohej nga Putinofilia.

“Shkalla e asaj putinofilie, pasionit pas krimit, është aq e madhe sa që sot në Serbi, përqindja e atyre që mbështesin këtë armagedon mbi Ukrainën është më e lartë se në Rusi. Një gënjeshtër e vazhdueshme sistematike politike po lëshohet – se Millosheviqi fitoi në 1999. se NATO është pa e bombarduar Serbinë pa asnjë arsye, se Kosova është në Serbi, pjesë përbërëse e Serbisë sipas rezolutës 1244. Kjo është e vërteta zyrtare”, tha ai.

I pyetur nëse ka pasur ndonjë akt terrorist në veri të Kosovës, ai thekson se e gjithë bota e qytetëruar thotë se ka qenë.

“Nëse ke një formacion të armatosur, me uniforma me armë të rënda, që të pushtojë territorin e një shteti tjetër, edhe nëse nuk qëllojnë, tashmë është në prag të terrorizmit. Kështu e sheh bota e qytetëruar, perëndimore.” shpjegoi ai.

Ai vlerësoi se ajo që ndodhi në Kosovë ishte ‘shtënë në Serbi’.

“Vendi i Serbisë është vend i mrekullive, edhe këtu ka mundësi që derisa presidenti është në Nju Jork, që këta njerëz të mund të veshin uniforma, armët ndoshta janë transferuar më herët. Ky është një akt që është drejtpërdrejt kundër popullit tonë në Kosova dhe kundër Serbisë. Dhe përsëri u gjendëm në një lloj liste të të pandehurve në mbarë botën në momentin kur thamë se kishim vendosur kryesisht të shkonim në perëndim, se BE-ja ishte qëllimi ynë”.

“Kam frikë se e gjithë kjo me Kosovën mund të kalojë në Bosnjë dhe Hercegovinë”

Ai beson se tensionet nga Kosova mund të kalojnë në Bosnje dhe Hercegovinë.

“Kam frikë se tani kjo atmosferë rreth gjithë kësaj mund të përhapet në Bosnje dhe Hercegovinë. Unë ngushëllohem me faktin se çdo plumb i parë që do të qëllohej në territorin e Bosnje dhe Hercegovinës, sipas Marrëveshjes së Dejtonit, do të do të shkaktonte ardhjen e 20.000 ushtarëve të NATO-s dhe do të përfundonte shpejt. Pastaj do të kishte një marrëveshje të re paqeje”, tha Drashkoviç.

Është një forcë që ka interes jetik dhe nuk është Beogradi në hapjen e frontit ballkanik, paralajmëron Drashkoviq.

“Serbëve ndoshta do t’u caktohet roli i ‘idiotëve të dobishëm’. Ajo fuqi është Rusia. Objektivat janë, para së gjithash, Kosova dhe BeH. Në të njëjtën kohë po lëshohen fraza të zhveshura dhe të pavërteta. Kjo është arsyeja pse politikanët serbë në BeH Tani po thonë se përfaqësuesi i lartë nuk është përfaqësuesi i lartë se nuk është emëruar nga Këshilli i Sigurimit, le të thonë që nuk është përfaqësuesi i lartë se nuk e do Rusia. Kjo është e vërteta”.

Serbët e vrarë në Kosovë janë edhe terroristë edhe dëshmorë, thekson ai.

“Ata i shtynë ata të jenë terroristë, por në fakt janë viktima të atyre që i shtynë në këtë aksion të çmendur. Rezultati është humbja e jetës së tyre. Tani i gjithë populli serb identifikohet me ta dhe ata janë përsëri viktima,” tha Drashkoviq në mënyrë kategorike.

Ai gjithashtu thotë se sanksionet që mund të marrë Serbia “nuk janë diçka e veçantë”.

“Kam frikë nga këto sanksione morale dhe një zjarr i madh që mund të shkaktojë të keqen e madhe. Duhet të kuptojmë se asnjë armiqësi nuk shuhet me armiqësi. Vetëm miqësia mund. As populli serb nuk është kriminel, as populli shqiptar nuk është kriminel. dhe në të dyja ka njerëz që imponohen si ndërgjegjja dhe udhëheqësit e tyre”.

Ai po ashtu ka thënë se për formimin e Asociacionit është e nevojshme që serbët të kthehen në institucione.

“Të gjitha institucionet ishin në duart e serbëve dhe pastaj erdhi një urdhër nga diku në Beograd. Papritmas veriu i Kosovës u gjend në një situatë ku nuk kishte policë dhe gjyqtarë dhe shqiptarët hynë në veri të Kosovës. Nuk e di se cila ishte ideja pas kësaj lëvizjeje të paarsyeshme që serbët të tërhiqen nga institucionet e Kosovës. Unë jam i dëshpëruar për atë vendim”, tha Drashkoviq.

TË FUNDIT
2 ditë
Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE
2 ditë
Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s
3 ditë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet
3 ditë
Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës
3 ditë
Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Christopher Hill Kristofer

Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE

milo gjukanoviq gjukanovic

Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s

moti nxehti temperatura-termometri

Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

siljanovska-zelenski-2-780x439-1

Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës

IMG_2910

Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

parlamenti evropian zgjedhjet be

Evropa sot voton, kush do e marr timonin

vucic dodik

“Kuvendi gjithëserb” në Beograd! Analiza e REL: Nga lutjet për Serbinë dhe Republikën Sërpska, tek folklori! Si u konceptua

Dodik

Kërcënon Miorad Dodik: Ka një vendim për ndarjen e Bosnjës

Ursula Von der Leyen

Von der Leyen u bën thirrje qytetarëve evropianë që të dalin në zgjedhje

INFO

NA NDIQ