Drejtori i ITSHKSH u prit nga shefi i delegacionit të BE-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2022

Shkup, 24 shkurt – Drejtoti i ITSHKSH, prof.dr. Skender Asani, u prit të mërkurën nga shkëlqesia e tij Dejvid Gir, shef i Delegacionti të BE-së në Maqedoninë e Veriut, me kërkesën e këtij të fundit.

Gjatë këtij takimi z. Gir u shpreh se ishte i njoftuar me punën dhe dinamikën e angazhimeve të ITSHKSH, duke shtuar se në të ardhmen pritet të ketë një bashkëpunim subtstancial me Delegacionin eBE-së në Shkup, me qëllim të avancimit të ideve e projekteve që janë me interes për shkencën dhe ardhmërinë e shoqërisë.

Pasi shprehu faleminderim për pritjen, prof. Dr. Skender Asani, e njoftoi telegrafikisht ambsadorin Gir me profilin e ITSHKSH, duke shpalosur në pika të shkurtëra strategjinë e punës shkencore-hulumtuese të këtij institucioni, i cili për nga strukura e brendshme organizative, përfshi edhe disa departemente mjaft specifike, siç tha ai, paraqet shembullin më unik të funksionimit, që është model për rajonin dhe më gjerë.

Fryt i këtij takimi do të jetë thellimi i miqësisë dhe bashkëpunimit, kurse shefi i Delegacionit të BE-së në Maqedoninë e Veriut, z. Dejvid Gir, premtoi se në të ardhmen e afërt do të konkretizohen disa nga idetë e këtij bashkëpunimi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

ASH

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

inbound8095449253420538831

Valbona Adili Emini: Pabarazia gjinore në politikë ndihet kudo edhe pse kemi gra të forta e të emancipuara

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Edhe “Demokracia e re sillet më e ndërgjegjshme se VMRO-DPMNE

sela tubim

Ashpërsohet retorika në tubime, VLEN dhe Fronti Europian me akuza dhe porosi mes tyre

xhezair shaqiri hoxha

Pse po e kritikoj BDI-në?

kandidatet per president

Çfarë thanë kandidatët për president në tubimet përmbyllëse

inbound3994869811358016224

Specializantët: Ne nuk duam të ikim, ju po na dëboni

INFO

NA NDIQ