Drejtori i Policisë: Mbi 100 persona kanë marrë pjesë në sulmin terrorist në Banjskë

Picture of INA
INA

10/10/2023

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, tha se në sulmin terrorist të 24 shtatorit në veri të Kosovës kanë marrë pjesë më shumë se 100 persona.

Hoxha, tha se bazuar në informacionet inteligjente të Policisë, bëhet fjalë për mbi 100 perona të përfshirë në sulmin e 24 shtatorit.

“Po ashtu informacionet tjera tona inteligjente thonë që edhe një numër tjetër i grupit kriminal ka mbet në Serbi edhe kanë pas për qëllim të futen në Kosovë në momentin që u krijohet ky korridori i lirë i lëvizjes. Do të thotë numri i këtyre personave, i grupit kriminal terrorist ka qenë shumë më i madh se sa 30 edhe shumë më i madh se sa 80. Do të thotë jemi duke bërë fjalë për më shumë se 100. Më shumë se 100 janë ata të cilët kanë marrë pjesë aktive atë ditë në operacion mirëpo ka pas edhe të tjerë të cilët e kanë mbështet nga territori i Serbisë dhe po ashtu kanë pas këtu në Kosovë, mund të jetë shumë më i madh se sa ai numri fillestar sa ishte 30, apo 80 por se po flasim për kalimin e numrit 100”, u shpreh Hoxha në Tëvë1.

Ai u shpreh se një gj të tillë e kanë konfirmuar edhe bazuar në numrin e automjeteve, armëve dhe uniformave të gjetura në këtë pjesë.

“Këto kanë qenë informacionet e para pra gjatë mëngjesit të ditës së 24 shtatorit. Ajo çfarë kemi arrit me pa ka qenë ky numër i njerëzve. Mirëpo pastaj, pas përdorimit të teknologjisë së veçantë të Policisë së Kosovës që janë dronët dhe po ashtu pas datës 24 në mbrëmje kur ne kemi arrit të futemi në brendësi të fshatit, edhe në brendësi të Manastirit dhe përreth Manastirit ne kemi arrit të sekuestrojmë një numër të madh të automjeteve të cilat ky grup terrorist i ka pas në posedim dhe të gjitha kanë qenë të pajisura me armë të veçanta. Është arrit të konfiskohen rreth 28 automjete. Nëse e llogarisim nga këto automjete të paktën nga 2 a po 3 persona në të, i bie që numri i tyre ka mundur të jetë prej 70, 80 e më shumë persona të cilët kanë qenë në Banjskë atë ditë. Mirëpo, përveç kësaj, nga faktet edhe dëshmitë që ne i kemi siguru, ne i kemi siguruar diku 115 uniforma të tjera që i bie që edhe njerëz të tjerë kanë mundur të jenë pjesë e grupit duke qëndruar në fshatin Banjskë apo në pjesë tjera të veriut të Kosovës”, u shpreh ai.

Hoxha tregoi se në momentin kur patrullat policore kanë vërejtur që në Banjskë është vendosur një barrikadë, rreshteri Bunjaku ka organizuar ekipin e tij për të dalë në vendin e ngjarjes.

Më tej, Hoxha tregoi se ekipi i organizuar nga rreshteri Bunjaku, janë takuar me patrullën policore të kufirit për të parë më afër se çka po ndodhë me barrikadën e vendosur nga grupi terrorist, me ç’rast edhe u shkaktua vdekja e rreshterit.

“24 shtatori ka qenë një nga ditët më të rënda për Policinë e Kosovës. Fatkeqësisht, ka mundur të jetë një datë shumë e rëndë për të tashmen dhe të ardhmen e Kosovës. Ne si polici dhe menaxhment kemi pranuar informacionet rreth orës 03:10 të mëngjesit. Me datën 23 dhe 24, një grup kriminal terrorist paraushtarak nga territori i Serbisë, ka arritur të futet brenda territorit të Kosovës përmes rrugëve ilegale, me një sasi të madhe të armatimeve ushtarake dhe luftarake. Rreth orës 02:38, patrullat tona policore kanë vërejtur që në fshatin Banjskë është vendosur një barrikadë dhe përmes radios kanë njoftuar që dyshohet se është një barrikadë te fshati Banjskë. Mandej, rreshteri policor, Afrim Bunjaku, me iniciativën e tij ka organizuar ekipin e vet dhe kanë dalë në vendin e ngjarjes. Në momentin kur kanë arritur në vendin e ngjarjes, janë takuar me patrullën policore të kufirit dhe janë ofruar për të parë se çka po ndodhë me atë barrikadë. Atëherë ka shpërthyer një minë kundër këmbësorisë, kjo minë është iniciuar përmes kontaktit me bateri nga grupi kriminal terrorist, të cilët kanë qenë në afërsi të barrikadës, kështu duke shkaktuar vdekjen e Afrim Bunjakut”, deklaroi Hoxha

Tutje, Hoxha tregoi se si patrullat policore kanë tërhequr trupin e të ndjerit Bunjaku, pas ballafaqimit më grupin terrorist serb.

“Pas disa minutave, patrullat tona të kufirit kanë shkuar në asistencë dhe kanë mbështetur duke tërhequr trupin e Afrim Bunjakut dhe duke tërhequr policët e plagosur. Përveç gjuajtjes dhe përdorimit të kësaj mine, grupi kriminal terrorist ka përdorur të gjitha armatimet që kanë pasur në dispozicion”, shtoi tutje Hoxha.

Hoxha poashtu tha se shteti i Kosovës do të kërkoj ekstradimin e tij nga Serbia në mënyrë që ai të japë llogari edhe për personat e tjerë që kanë qenë të përfshirë në sulmin terrorist të 24 shtatorit.

“Ky person i cili ka qenë edhe në listën e zezë të ShBA-së, ka qenë në kërkim nga Policia e Kosovës dhe shteti i Kosovës, vazhdon të jetë kërcënim serioz jo vetëm për Kosovën por edhe për Rajonin. Tash po tentohet që edhe Qeveria e Serbisë të shfajësohet duke e gjuajtur gjithë përgjegjësinë tek ky, mirëpo ky person është person që ka përgjegjësi politike, njeriu i dytë në Listën serbe dhe shumë i afërt me Qeverinë në Beograd. Shihet duke marrë pjesë edhe në ekspozitat dhe panairet e armëve që janë bërë në Beograd, me shumicën prej njerëzve që i ka afër atje dhe pastaj merr guximin që të sfidoj pothuajse institucionet e Kosovës, institucionet e KFOR-it ndërkombëtare brenda territorit tonë mirëpo kësaj radhe u pa që e kishte gabim ndërmarrjen e tij sepse mori përgjigjen e merituar nga institucionet e Kosovës, respektivisht nga Policia e Kosovës. Do të vazhdojmë të kërkojmë ekstradimin e tij. Ne e kemi bërë tashmë një kërkesë tek policia e EULEX-it që kërkojmë nga policia e Serbisë që të bëjë ekstradimin dhe po ashtu të jap informacione për këtë dhe personat tjerë që kanë qenë të përfshirë në sulmin terrorist në Banjskë të Zveçanit”, deklaroi Hoxha.

Kujtojmë se në fshatin Banjskë të komunës së Zveçanit, grupe të armatosura serbësh sulmuan policinë e Kosovës më 24 shtator, duke vrarë rreshterin Afrim Bunjaku.

Në shkëmbimin e zjarrit që pasoi, u vranë edhe tre sulmues.

TË FUNDIT
4 orë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
4 orë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
21 orë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
21 orë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
1 ditë
Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së

ME TE LEXUARA

1 ditë
Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së
21 orë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
21 orë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
4 orë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
4 orë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

LEXO MË SHUMË

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

spanja kosova

Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

wesley clarck vesli klark

Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

bajram begaj

Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

william walker uoker kurti

“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë

INFO

NA NDIQ