Drejtoria e të Hyrave Publike nuk e respekton gjuhën shqipe (Dokumente)

INA
INA

03/10/2023

Thuhet se në Maqedoninë e Veriut gjuha shqipe, është gjuhë zyrtare. Por realiteti në terren e dëshmon të kundërtën, shkruan agjencia e lajmeve INA.

Shumë institucione që drejtohen nga kuadro maqedonas, por edhe shqiptarë, nuk e respektojnë gjuhën shqipe.

Një shembull i tillë është Drejtoria e të Hyrave Publike, e cila kur i shërben qytetarët, asnjë dokument nuk e ka në gjuhën shqipe.

Gjuha shqipe është vetëm në tabelën në hyrje të godinës në Kumanovë, por edhe aty kemi gabime gjuhësore, të cilat burojnë nga Google translate. (IN

A)

 

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kovacevski

Kovaçevski i bindur se përsëri do të jetë kryeministër

Talat Xhaferi3

BDI do ta propozojë Talat Xhaferin për kryeministër

MUHAMERI

Zgjedhjet po afrohen, politikanët shfaqen me thesin e babadimrit

kurti vucic

Plani 6 miliardësh i BE-së, Kosova dhe Serbia përfitojnë vetëm nëse zbatojnë Marrëveshjen e Ohrit e Asociacionin

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Në gjurmët e Shën Kliment Ohrit, gjuha maqedonase është bërë realitet në Evropë dhe në botë

rusko

Ruskovska: Hetimi fillimisht duhet të vërtetojë qëllimin për vrasjen e Pançes dhe Vanjës

S-600x360

Në samiti BE – Ballkani Perëndimor, Kosovës e Serbisë do t’i bëhet thirrje për normalizim

bagdat

Ambasada amerikane në Bagdad sulmohet me raketa

pendarovski-nato

Pendarovski: Shën Klimenti le të jetë mësim për shoqërinë tonë

INFO

NA NDIQ