Drenica përmes valles “Hamëz Jashari” vjen në Çikago

ina-online
ina-online

28/11/2023

Nxënësit e shkollës shqipe “Kongresi i Manastirit” të veshur kuq e zi kënduan, vallëzuan dhe recituan vjersha për kombin shqiptar dhe atdheun.

Skënder Karaçica

Për nder të “28 Nëntorit”, Ditës së Pavavarësisë së Shqipërisë, nxënësit e shkollës shqipe “Kongresi i Manastirit” në Çikago në programin festiv para prindërve dhe mysafirëve shfaqën një program të pasur me këngë, valle dhe recitime për kombin shqiptar dhe për atdheun.

Në këtë vatër të Abetarës shqipe, mësojnë të vegjlit shqiptaro-amerikan që kanë lindur dhe po rritën në Amerikë dhe bashkë me mësueset ata mësojnë gjuhën e bukur shqipe, ata mësojnë për historinë, kulturën dhe gjeografinë e atdheut shqiptar. Për udhën e shkronjave të shqipes,prindërit dhe komuniteti shqiptar në Çikago tashmë janë krenar me mësimet dhe dashuria për udhën e Abetarës shqipe që po e bëjnë nxënësit e shkollës shqipe “Kongresi i Manastirit” në Çikago.

Për festën dhe për ditëlindjen e Shqipërisë nxënsësit e shkollës e nisën me programin dhe dramën për Ismail Qemali për të vazhduar me recime për besën shqiptare, traditë kjo e vjetër dhe e para e këtij lloji tek populli shqiptar i lashtë dhe shembull në botë në tokën e vet.

Programi festiv sipas drejtoreshës së shkollës, Qendresa Ibrahim ka të bëj në kujtesën tonë në Amerkikë se ne e kemi një atdhe andej detit, Shqipërinë Etnike dhe,këta fatosa të veshur kuq e zi kur të rritën dhe do të burrërohen do të shkojnë për të ndërtuar e jetuar në atdheun e tyre shqiptar.

Në programin festiv u prit me interesim dhe duartrokitje vallja “Hamëz Jashari” dhe ora e historisë na sjelli në kujtesë Drenicën heroike dhe pushka e UÇK-së për liri dhe pavarësi të Kosovës. Vallja për heroin Hamëz Jashari që kur ishte i ri e pati vallëzuar në Drenicë, për nxënësit e kësaj shkolle ishte mesazhi artsitik se Drenica në Festën e Flamurit ka ardhur në Çikago!

Programi festiv ishte i pasur me recitime, valle dhe pjesë teatrale,ku nxënësit ta hareshëm defiluan kuq e zi dhe,krenar se lindën dhe po rritën shqiptar në këtë vend të lirë të Amerikës mike e përjetshme e popullit shqiptar. Programin festiv e udhëheqi me përmbajtje dhe fjalë të bukura të shqipes e reja nga Shqipëria Erisola Dermyshi.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mjeke

Gjermani: Numri i mjekëve të huaj më i lartë se kurrë më parë

1

Oda kërçovare në Zvicër ndau mirënjohje për veprimtarë dhe personalitete të suksesshëm të diasporës

Screenshot_2024-03-03-13-23-31-627_com.facebook.katana-edit

I riu nga Kosova pushton skenën e American Idol me këngën ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’

avio-bileta-pasaport

Pse duhet ta rezervoni fluturimin për në 5 të mëngjesit

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

INFO

NA NDIQ