Dridhje të tokës ndjehen edhe në Maqedoninë e Veriut

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2023

Rrjeti telemetrik sizmologjik i Republikës së Maqedonisë së Veriut, me stacione në Shkup, Valandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, i mirëmbajtur nga Observatori Sizmologjik në Fakultetin e Shkencave matematikore në Shkup, sot më 09.10.2022 ka regjistruar një tërmet 130 km në jugperëndim të Shkupi, me origjinë nga epiqendra e Elbasanit, në R. Shqipërisë, përcjell TV21. Nga Qendra për Menaxhim me Kriza thonë se tërmeti është ndjerë edhe në rajonin e Ohrit dhe Prespës.

“Sipas të dhënave të deritanishme që disponon observatori, tërmeti ka ndodhur në orën 11:57 me magnitudë lokale 3.9 / dhe me intensitet III-IV gradë sipas shkallës makrosizmike evropiane dhe është ndjerë nga popullata e Prespës dhe Ohrit dhe rrethinë”, thonë nga QMK.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Dy ditë historike për Kosovën në Strasburg – sot nis Asambleja e Këshillit të Evropës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

aksidenti shqiperi

Vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri, ndër më të lartat në Europë! Vendi ynë, i gjashti në listë

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

EMRAT/ Ja kush janë ambasadorët dhe emisarët e rinj të BE-së në Ballkanin Perëndimor

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

INFO

NA NDIQ