Kompanitë e nipit të Ali Ahmetit kanë marrë mijëra euro nga Fondi i Inovacionit

Picture of ina-online
ina-online

01/07/2023

Ndonëse Drin Ahmeti, nipi i liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, tha në një konferencë për media që ai mbajti javën e kaluar se suksesi i tij në biznes nuk varet aspak nga pozita e xhaxhait të tij.

Mirëpo, gjithnjë e më shpesh në media bëhet e ditur se kompanitë e tij janë të varura drejtpërdrejt nga vendimet e disa institucioneve shtetërore – koncesionet për gurin gëlqeror dhe hidrocentralin dhe më të fundit – për risitë nga Fondi për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik, shkruan portali Faktor.mk.

Në konkursin publik “për dorëzimin e projekt propozimeve për financim në kuadër të instrumentit për mbështetjen e granteve të bashkëfinancuara për zhvillim teknologjik për rritje të përshpejtuar ekonomike” të Fondit për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik nga 10 maj 2022, dy kompanitë e Drin Ahmetit kanë marrë para për duke bashkëfinancuar inovacionet, thotë “MKD.mk”.

Kompania “Tor Industries”, në pronësi të plotë të Drin Ahmetit, në këtë konkurs për projektin me titull “Modelimi 3D dhe skanimi i dizajnit të infrastrukturës” ka marrë rreth 32.000 euro (1.989.998 denarë).

Në të njëjtin konkurs, kompania e të njëjtit Drin Ahmeti, “Everest JD”, ka marrë 3.102.998 denarë (50.000 euro) për projektin “Data Management Efficiency System”.

Më tej MKD.mk shkruan se janë publikuar foto në rrjetet sociale ku shihet se Festim Halili, drejtori i Fondit për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik, është në marrëdhënie të ngushta me familjen Ahmeti.

Drin Ahmeti u bë i njohur për publikun maqedonas pas shpalljes së kontratës për shitjen e qendrës afariste Soravia në Shkup. Ai në konferencën e përmendur për media tha se pronësia e 39 për qind të aksioneve të qendrës afariste Soravia (15.000 metra katrorë hapësirë ​​afariste në qendër të Shkupit) falë aftësive të tij sipërmarrëse dhe idesë së plotë për zbatimin e kësaj marrëveshjeje blerjeje.

Më 31 maj 2019, kompania Everest JD e Drin Ahmetit merr koncesion për ndërtimin e një hidrocentrali të vogël në lumin Baçishka. Koncesioni është për 23 vjet për ndërtimin e hidrocentralit me fuqi 387 kw, ndërsa investimi i pritshëm është 1,2 milionë euro, përcjell “MKD.mk”.

Në vetë konferencën për media, i riu Ahmeti nuk ka treguar se ku i ka marrë paratë për të blerë qendrën tregtare, por ka bërë të ditur vetëm se do ta marrin borxhin prej 20 milionë eurosh.

TË FUNDIT
6 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
10 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
11 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
16 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
16 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

ME TE LEXUARA

16 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
20 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
16 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
19 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
16 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
19 orë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

INFO

NA NDIQ