Kompania e nipit të Ahmetit e përfshirë në ndërtimin e Korridorit 8, thotë Kovaçki

Picture of ina-online
ina-online

04/07/2023

Partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE ka vijuar me akuzat e radhës ndaj bizneseve të familjes së Ali Ahmetit.

Deputeti i saj Dragan Kovaçki tha se nipi i Ali Ahmetit, me kompaninë që bleu Soravia, punon në Korridorin 8 dhe rrugë të tjera, dhe se fshihet si nënkontraktor.

“Në dokumentet që na kanë arritu, të cilat janë analizë e bankës thuhet se “Tor Industries” e Drin Ahmetit, nipit të Ali Ahmetit është themeluar në vitin 2020 për të marrë pjesë në projektet e mëdha ndërtimore që janë planifikuar në Maqedoni”, tha në konferencën e sotme për media, deputeti nga VMRO-DPMNE, Dragan Kovacki.

Sipas tij, Drin Ahmeti me “Tor Industries”, së bashku me një kompani tjetër nga klani i Zajazit, për të cilën informacione të reja dalin këto ditë, janë përfshirë në ndërtimin e Korridorit 8, kontrata që kanë dy kompanitë është 1.3 milionë euro për gërmime dhe punime të tjera ndërtimore.

Përveç Korridorit 8, si “Tor Industries” e nipit të Aliut, Drin Ahmeti është i përfshirë edhe në ndërtimin e rrugës nga Kërçova në Dibër, konkretisht në pjesën Izvor – Garski most. Ashtu si në Korridorin 8, edhe në këtë seksion nipi i Ali Ahmetit është i përfshirë me një kompani tjetër nga klani i Zajas, dhe fondet që duhet të mbledhin sipas dokumenteve që na kanë dhënë sinjalizuesit janë nga 6 deri në 9 milionë euro – theksoi Kovaçki.(INA)

TË FUNDIT
23 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
1 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
14 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
14 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

ME TE LEXUARA

21 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
1 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
1 ditë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
19 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
23 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
24 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
17 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
24 orë
Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative
17 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ